Алфред-Фор

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алфред-Фор (Антартик))
Карта на островот Посесија

Алфред-Фор или Порт Алфред е постојана француска научна станица на Île de la Possession (Остров на поседување) на субантарктикот, островите Крозе во јужниот дел на Индискиот Океан[1]. Алфред-Фор е постојана француска научна станица на Иле де ла Посесион, еден од островите на подантарктичкиот архипелаг Крозе во јужниот дел на Индискиот Океан. Се наоѓа на источниот крај на островот на висорамнина 143 m н.в. На терен се дистрибуирани три колиби како помошни капацитети за научниците. Во 2006 година, сите острови на архипелагот беа наведени како природен резерват. Пристапот до неколку локации на Ile de la Possession, последователно, се доставува до дозволи.

Истражувачка станица[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на источниот крај на островот на висорамнина 143 m (460 ft) надморска височина. Во зависност од сезоната, има меѓу 15 и 60 персонал кои работат во базата. Нивната научна работа вклучува метеоролошки, сеизмички, биолошки и геолошки истражувања. палец|лево|Станица Алфред Форе Истражувачката станица за прв пат беше основана во текот на австралското лето 1963-1964 година. Ја замени привремената научна база која беше изградена во 1961 година. Новата станица го доби името по Алфред Фор, кој беше водач на локацијата во раните 1960-ти. Островот Посесион е мал вулкански остров, со површина од 150 km2 и кулминира на 984 m н.в. Студената поморска клима се одликува со силни ветрови од Западен или СЗ, обилни врнежи (повеќе од 2500 mm годишно; врне во просек 300 дена годишно). Просечната годишна температура е околу 5 °C, варира помеѓу -5 °C и 15 °C. Островот Посесион припаѓа на подантарктичката биогеографска провинција на Јужниот Индиски Океан. Вегетацијата е густа под 250 m н.в. но редок во надморска височина. На крајбрежните области се размножуваат бројни морски птици, како и пломби од слон и крзнени фоки. Неколку видови без'рбетници се ендемични на архипелагот.

Таа има програма од истражувачки проекти имплементирани на станицата Алфред Фор опфаќаат голем опсег на научни домени: екологија и физиологија на птици и цицачи, како и долгорочни опсерватории за наука за Земјата во сеизмологијата и магнетизмот. Присуството на големиот ритам на кралските пингвини блиску до станицата овозможува конкретни истражувања на овој вид, вклучително и долгорочни студии. Некои проекти се поврзани со неавтородни видови (растенија, безрбетници, цицачи) и нивното влијание врз домашната флора и фауна. Алфред-Фор е посетен неколку пати годишно од Marion Dufresne, океанографски истражувачки брод кој доставува резерви и ротирачки екипажи од научници. Има пат од 1,6 км што ја поврзува истражувачката станица со брегот. Од брегот до станицата оди и воздушна жичарница.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Алфред Форе (1981–2010)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 22.4
(72.3)
21.7
(71.1)
21.2
(70.2)
19.7
(67.5)
16.5
(61.7)
16.0
(60.8)
14.9
(58.8)
16.4
(61.5)
15.4
(59.7)
17.5
(63.5)
19.7
(67.5)
20.7
(69.3)
22.4
(72.3)
Прос. висока °C (°F) 10.4
(50.7)
11.0
(51.8)
10.1
(50.2)
9.1
(48.4)
7.2
(45)
6.1
(43)
6.0
(42.8)
5.4
(41.7)
5.8
(42.4)
6.8
(44.2)
7.8
(46)
9.2
(48.6)
7.9
(46.2)
Сред. дневна °C (°F) 7.5
(45.5)
8.1
(46.6)
7.4
(45.3)
6.5
(43.7)
4.9
(40.8)
3.8
(38.8)
3.7
(38.7)
3.2
(37.8)
3.3
(37.9)
4.1
(39.4)
5.0
(41)
6.3
(43.3)
5.3
(41.5)
Прос. ниска °C (°F) 4.5
(40.1)
5.2
(41.4)
4.8
(40.6)
3.9
(39)
2.5
(36.5)
1.5
(34.7)
1.4
(34.5)
0.9
(33.6)
0.8
(33.4)
1.3
(34.3)
2.3
(36.1)
3.3
(37.9)
2.7
(36.9)
Најниска забележана °C (°F) 0.0
(32)
0.7
(33.3)
−0.4
(31.3)
−1.7
(28.9)
−2.5
(27.5)
−3.7
(25.3)
−5.0
(23)
−4.7
(23.5)
−6.6
(20.1)
−3.9
(25)
−2.8
(27)
−1.9
(28.6)
−6.6
(20.1)
Прос. врнежи мм (ин) 127.8
(5.031)
129.1
(5.083)
146.2
(5.756)
160.2
(6.307)
186.2
(7.331)
131.7
(5.185)
139.2
(5.48)
157.3
(6.193)
163.6
(6.441)
156.2
(6.15)
147.9
(5.823)
142.0
(5.591)
1.782,5
(70,177)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1.0 mm) 12.97 11.64 13.37 15.89 16.54 14.85 15.81 16.04 14.75 13.86 12.92 14.88 172.91
Сред. бр. сончеви часови месечно 96.6 74.7 65.4 10.9 17.1 14.8 30.8 41.9 46.1 62.1 80.1 63.2 600.4
Извор: Meteo climat„Moyennes 1981/2010: France (Terres Australes)“ (French). Météoclimat. Посетено на June 14, 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 46°25′56.40″S 51°51′29.58″E / 46.4323333° ЈГШ; 51.8582167° ИГД / -46.4323333; 51.8582167