Алфа-честичка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алфа честичка)
Прејди на: содржини, барај
Алфа честичка
Alpha Decay.svg
Алфа распаѓање
Состав: 2 протони, 2 неутрони
Симбол(и): α, α2+, He2+
Маса: 6,64465675(29)×10−27
 кг
[1]

4,001506179125(62) u
3,727379240(82) GeV/c2

Електричен полнеж: e
Спин: 0[2]

Алфа честичките се состојат од два протони и два неутрони свразни во честичка идентична на јадротото на хелиум. Се добиваат во процестот на алфа распаѓање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CODATA Value: Alpha particle mass“. NIST. http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?mal. конс. 15 септември 2011. 
  2. Krane, Kenneth S. (1988). Introductory Nuclear Physics. John Wiley & Sons. стр. 246–269. ISBN 0-471-80553-X.