Прејди на содржината

Алфа-каротин

Од Википедија — слободната енциклопедија
α-каротин
Skeletal formula
Space-filling model
Назнаки
7488-99-5 Н
ChEBI CHEBI:28425 Ок
ChemSpider 3571861 Ок
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 6419725
UNII 45XWE1Z69V Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

α-каротин — облик на каротин со β-прстен на едниот крај и ε-прстен на другиот крај. Тој е вториот најзастапен облик на каротин.

Човечка физиологија

[уреди | уреди извор]

Просечната концентрација на α-каротин во серумот е 4,7, кај мажите е 4,2, додека кај жените е 5,31.[1]

Здравствени ефекти

[уреди | уреди извор]

Внесувањето на храна влијае на нивото на α-каротин во крвта. Една студија покажала врска помеѓу концентрацијата на каротин во крвта и смртноста, при што покаченитенивоа на каротин кои одговараат на намалена смртност.[1]

  1. 1,0 1,1 „Serum α-carotene concentrations and risk of death among US Adults: the Third National Health and Nutrition Examination Survey Follow-up Study“. Arch. Intern. Med. 171 (6): 507–15. 2011. doi:10.1001/archinternmed.2010.440. PMID 21098341. Архивирано од изворникот на 29. 11. 2010. Посетено на 24. 11. 2012. Занемарен непознатиот параметар |coauthors= (се препорачува |author=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |lay-date=, |access-date=, |archive-date= (help)