Прејди на содржината

Алтјесниц

Координати: 51°41′26″N 12°19′19″E / 51.69056° СГШ; 12.32194° ИГД / 51.69056; 12.32194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтјесниц
Градски дел во Рагун-Јесниц
Грб на Алтјесниц
Алтјесниц во рамките на Германија
Алтјесниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Рагун-Јесниц
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 74 м
Население 489  (31 декември 2006)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06800
Повик. бр. 03494
Портал www.altjessnitz.de/index.php
Координати 51°41′26″N 12°19′19″E / 51.69056° СГШ; 12.32194° ИГД / 51.69056; 12.32194

Алтјесниц (германски: Altjeßnitz) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Рагун-Јесниц.