Алтенау-Шуленберг во Горен Харц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтенау-Шуленберг во Горен Харц
Место во Клаустал-Целерфелд
Црквата „Св. Никола“ во Алтенау
Црквата „Св. Никола“ во Алтенау
Алтенау-Шуленберг во Горен Харц is located in Германија
Алтенау-Шуленберг во Горен Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Град Клаустал-Целерфелд
Место единици 2
Основни податоци
Површина 6,41 км2
Надм. височина 490 м
Население 1.928  (31 декември 2013)
 - Густина 301 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38707
Повик. бр. 05320, 05328
Портал www.altenau.info
Координати 51°48′10″N 10°26′44″E / 51.80278° N; 10.44556° E / 51.80278; 10.44556Координати: 51°48′10″N 10°26′44″E / 51.80278° N; 10.44556° E / 51.80278; 10.44556

Алтенау-Шуленберг во Горен Харц (германски: Altenau-Schulenberg im Oberharz) — место на градот Клаустал-Целерфелд, округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Настанало со спојување на градот Алтенау и општината Шуленберг во Горен Харц, кои од 1 јануари 2015 година припаѓаат на новосоздадениот град Клаустал-Целерфелд.[1]

Местото Алтенау-Шуленберг во Горен Харц се состоело од Алтенау (со Дамхаус, Гемкентал, Полстерталер Цехенхаус и Торфхаус) и Шуленберг во Горенц Харц (со Фестенбург, Мителшуленберг и Обершуленберг).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gesetz über die Neubildung der Berg- und Universitätsstadt Clausthal-Zellerfeld, Landkreis Goslar 22 октомври 2014. Niedersächsisches Gesetz- und Verordnungsblatt Nr. 21 30 октомври 2014 ((германски))