Прејди на содржината

Алстом Феровиарија

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Алстом Феровиарија С.п.А
Основано1880
ОсновачЏовани Ањели Уреди на Википодатоците
Распуштено2002 Уреди на Википодатоците
СудбинаДобиена од Алстом во Јуни 2000, наследена од Алстом Феровиарија С.п.А во 2002
Седиште,
Италија
Производи[Дизел локомотива]]
Железничка кола
Автобус
Матично претпријатие
Алстом

Алстом Феровиарија С.п. А., поранешен Фиат Фероварија С.п. А., е италијанската дивизија на Алстом. Фиат Фероварија С.п А. било железничко одделение на автомобилскиот производител Фиат. Основана е во 1880 година.[1] Фиат Феровиарија започнала со изградба на локомотиви во 1930-тите. Станала дел од Фиат во 1970 година. Фиат Феровиарија го купил железничкиот бизнис на SIG од Швајцарија во 1995 година, формирајќи ја подружницата Фиат-Сиг.[1] Компанијата претходно ја поседувала аргентинската компанија Матерфер до 1998 година,[2] која сега работи како независна компанија.

Во јуни 2000 година Алстом купил 51% од акциите.[3][4][5]

Преглед[уреди | уреди извор]

Локомотива од класа ФС Е626, потпора на италијанските железници почнувајќи од 1930-тите
Првиот модел на 7131 железнички вагон за аргентинските железници.
Кисалпино Пендолино (2008)

Во текот на 1960-тите и 1970-тите, Фиат Феровиарија развил технологија на навалување за возови и бил првиот (и единствениот веќе неколку децении) што произведува активни навалувачки возови со заштитен знак на Пендолино.

Во Италија биле усвоени неколку класи на Пендолино почнувајќи од 1976 година (ETR 401, ETR 450, ETR 460 -65, ETR 480 -85 и Алстом направил ETR600.

По успехот на серијата ETR 450 воведена во Италија во 1988 година (серијата 401 воведена во 1976 година се состоела од само 2 гарнитури и никогаш не работела со редовен комерцијален сервис, работејќи повеќе како „лабораторија на тркала“), системи за навалување, вклучително и багажници, влечење, електричната и електронската опрема беше нарачана од неколку земји:

 • Германија (ICE T)
 • Финска (VR Class Sm3 и VR Class Sm6)
 • Швајцарија (Цисалпино)
 • Шпанија (Аларис)
 • Португалија (Алфа Пендулар)
 • Словенија (SŽ серија 310)
 • Чешка (ЧД класа 680)

Во февруари 1999 година, Вирџин Трејнс западниот брег наредил флота од класа 390 од Алстом која ја инкорпорирала технологијата за навалување на Фиат Феровијарија.[6][7]

Директно или индиректно, 18 земји ширум светот ја примениле италијанската технологија за навалување на Фиат Феровиарија на нивните возови, вклучувајќи ги САД и Кина.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 History Архивирано на 6 јануари 2011 г., Alstom
 2. "Venden quebrada Materfer" Архивирано на 18 мај 2015 г. - Ambito Financiero, 8 October 2001.
 3. Alstom to take majority stake in Fiat Ferroviaria Alstom 20 June 2000
 4. Alstom gains control of Fiat Railway Gazette International July 2000 page 399
 5. Alstom finalises Fiat Ferroviaria transaction Alstom 18 October 2000
 6. West Coast trains ordered from Alstom Rail issue 351 24 February 1999 page 7
 7. Virgin Group signs deal for 53 tilting trains for WCML Rail Express issue 35 April 1999 page 7
 • Virgin Group signs deal for 53 tilting trains for WCML <img class="ve-ce-nail ve-ce-nail-post-open">Rail Express<img class="ve-ce-nail ve-ce-nail-pre-close"> issue 35 April 1999 page 7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]