Алсергрунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алсергрунд
Alsergrund
Wien - Bezirk Alsergrund, Wappen.svg Kartewien9.png
Податоци
Површина: 2,99 км2
Население: 37 108 (2001)
Густина: 12 411 д/км²
Градоначалник: Мартина Маляр (АСДП)
Мрежно место: www.wien.gv.at/alsergrund

Алсергрунд (на германски: Alsergrund) е деветтиот округ на Виена, главниот град на Австрија.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Франц Шуберт (1797 - 1828) — класицистички и раноромантистички композитор

Поврзано[уреди | уреди извор]