Алпска (планинска) саксифрага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Планинска саксифрага е алпски вид на цветни растенија од семејството на саксифраги, со природна дистрибуција во умерената северна хемисфера. Заедничките имиња вклучуваат алпски саксифраг, анкрустиран саксифраг, доживотен саксифраг,[1] саксифраг со вар-инкримиран, животен саксифраг, бел планински саксифраг, и сребрен саксифраг .

Таксономија и именување[уреди | уреди извор]

Саксифрагата за првпат била формално опишана во осмото издание на Речникот на градинарите од шкотскиот ботаничар Филип Милер во 1768 година [2] и е сместен во родот Saxifraga (саксифрагите) и во семејството Saxifragaceae. Општото име Саксифрага буквално значи „камен-кршител“, од латински saxum ("карпа" или "камен") + frangere ("да се скрши"). Обично се смета дека укажува на медицинска употреба за третман на уринарни калкули (како што се камења во бубрезите).[3][4]

Опис[уреди | уреди извор]

Засади без цвет

Планинска саксифрага е повеќегодишно и столонофорно тревно растение со цветни стебла 10-30 цм во висина. Најлесно препознатливата карактеристика е нејзината многу густа базална розета од лисја, кои се кожести, рамни и крути. 1–3  цм долго, триаголник со овални листови со густи заби и фино маргините лист ;бела пора е присутна во основата на секој лист. Коренчињата формираат столони (колонијални поврзувања). Розетите произведуваат исправени цветни стебла (иако ништо не може да се произведе неколку години), додека самите розети растат на крајот на тркачите (хоризонтални, долги столони ).

Алпска или планинска саксифрага е повеќегодишно растение кое припаѓа на фамилијата Saxifragaceae. Коренчињата формираат столони (колонијални поврзувања), цветовите се бели со црвени точи, а стебленцата црвеникави кои растат до 30 cm. Цвета од јуни до август, а интересно е што кај овој вид се јавува самоопрашување. Карактеристични се кожестите ливчиња кои се здружени во розета, на допир се остри и отпорни се на суша.[5]

Цветните стебла имаат намалени и расфрлани лисја кои завршуваат во нешто издолжено јато.[6] Цветовите се бели, приближно 1 цм и имаат точки кои се или пурпурни или црвени. Цвета од средината до крајот на јуни до почетокот на август, и произведува совршени цвеќиња (бидејќи има и жирки и карпели ).[7] Самите цвеќиња имаат пет ливчиња, два стила, еден инфериорен јајник и капсула со семе со два клука. Затоплувањето (1909) забележа дека цвеќето е протончево, во смисла дека дури и пред стигмите да станат приемчиви, цветовите прават и распрснуваат полен . Како што беше дискутирано во делот „Екологија“ растението може да се самоопраши .

Планинска саксифрага понекогаш може да биде погрешно за друго растение од истиот род, Saxifraga tricuspidata (бодлив саксифраг); додека S. tricuspidata навистина расте во сличен опсег, може да се разликува од S. paniculata со недостаток на пори опфатени со вар и со преполни и многу потесни лисја, кои освен трите завршни зацврсти заби со 'рбет имаат инаку мазни маргини .[6]

Дистрибуција и живеалиште[уреди | уреди извор]

Растејќи во окружниот регион, саксифрагата може да се најде низ Средна Европа, Гренланд, Исланд и Скандинавија, како и во Кавказ [7] и во Северна Америка каде што може да се најде во северниот дел на регионот на Големите езера, Нова Англија и Државата Њу Јорк. Само историските записи го документираат во Мејн, додека е присутен, иако се смета за реткост, во Вермонт, Нова Шкотска, островот Њуфаунленд, Њу Бранзвик, Минесота и Лабрадор.[6] Во Националниот парк Галичица се среќава на карбонатните карпи на надморска висина  над 1600 метри.

Саксифрагата е калцифил, па оттука се наоѓа во варовнички живеалишта: пример е во пукнатина на основна карпа (вклучувајќи конгломерати од базалт и вулкански карпи).[6] Од карпестите пукнатини или карпести полици на кои расте, сасксифрагата ги претпочита засенчените.[7]

Екологија[уреди | уреди извор]

Неговата способност да ги затвори розетите на лисјата кога се подложени на штетни услови на животната средина, како што се прекумерна топлина и суши, му дава на Планинската саксифрага многу висока отпорност на одржлива фотоинхибиција и неповратна дехидрација ;[6] труд објавен од Хакер и Нојнер во 2006 година открива дека саксифрагата е поотпорна на фотоинхибиција предизвикана од студ во зима од кој било друг зимзелен субалпски вид што го проучувала групата. Поради краткиот период на растење и можниот недостаток на опрашувачи, саксифрагата (како и многу арктички растенија ) може да се самоопрашува - додека обично се избегнува кај растителни видови, бидејќи не постои потенцијал за генетска варијација кај потомството, тој сепак обезбедува услови дека семето се произведува и дисперзира.

Во дивината, Планинската саксифрага е забележано со многу придружни видови, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на: Trisetum spicatum, Polygonum viviparum, Polypodium virginianum, Sagina нодоза, Woodsia Алпина, Campanula rotundifolia, Rubus pubescens, Aralia nudicaulis , Tortella tortuosa, Aquilegia canadensis, Carex eburnea и Woodsia glabella, како и обвивка од лишаи. Распространета е во Европа, Азија и Северна Америка. Во Национален парк Галичица се среќава на карбонатните карпи на надморска висина над 1600 метри.[5]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Планинската саксифрага се одгледува како украсно градинарско растение. Иако е жилав, не му се допаѓа влажноста на зимата и бара многу остра дренажа во алкална или неутрална почва. Затоа често може да се најде во карпа градина или алпска куќа . Донесе бројни хибриди и сорти . Следниве ја добија наградата за заслуги на градината на Кралското хортикултурно друштво : - [8]

 • „Лавагреана“ [9]
 • „Роуза“ [10]
 • „Венеција“ [11]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. „Vernacular Names for Saxifraga paniculata“. GBIF Backbone Taxonomy. Global Biodiversity Information Facility. Архивирано од изворникот на 13 December 2013. Посетено на 13 December 2013.
 2. S.G. Aiken; M.J. Dallwitz; L.L. Consaul; C.L. McJannet; R.L. Boles; G.W. Argus; J.M. Gillett; P.J. Scott; R. Elven (May 2011). „Saxifraga paniculata Mill“. Flora of the Canadian Arctic Archipelago. Архивирано од изворникот на 19 December 2013. Посетено на 19 December 2013.
 3. Saxifraga. National Plant Collections. Cambridge University Botanic Garden. Архивирано од изворникот на 19 December 2013. Посетено на 19 December 2013.
 4. D. A. Webb; R. J. Gornall (1989). Saxifrages of Europe. Christopher Helm. стр. 19. ISBN 0-7470-3407-9.
 5. 5,0 5,1 НП галичица
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Penskar, M. R. (2008). „Special Plant Abstract for Saxifraga paniculata (encrusted saxifrage)“ (PDF). Lansing, Michigan: Michigan Natural Features Inventory. Архивирано од изворникот (PDF) на 18 December 2013. Посетено на 18 December 2013.Penskar, M. R. (2008).
 7. 7,0 7,1 7,2 „Species profile: Saxifraga paniculata P. Mill“. Minnesota Department of Natural Resources. Архивирано од изворникот на 2013-12-18. Посетено на 18 December 2013.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „minnesota“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „minnesota“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. стр. 81. Посетено на 1 November 2018.
 9. „RHS Plantfinder - Saxifraga paniculata 'Lavagreana'. Посетено на 1 November 2018.
 10. „RHS Plantfinder - Saxifraga paniculata 'Rosea'. Посетено на 1 November 2018.
 11. „RHS Plantfinder - Saxifraga paniculata 'Venetia'. Посетено на 1 November 2018.