Прејди на содржината

Алпите-езеро

Координати: 47°33′04″N 10°43′25″E / 47.55111° СГШ; 10.72361° ИГД / 47.55111; 10.72361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпите-езеро
View from Neuschwanstein castle, with Schloss Hohenschwangau visible in the lower right
Координати47°33′04″N 10°43′25″E / 47.55111° СГШ; 10.72361° ИГД / 47.55111; 10.72361

Алпите е езеро во областа Осталгву, Баварија, Германија, која се наоѓа на околу 4 километри југоисточно од Фусен . Тоа е близу до замоците на Нојшванштајн и Хоеншвангау .

Езерото има само пет километри од крајбрежјето и длабочина до 62 метри. Таа е популарна туристичка атракција, со оглед на близината на замоците и дивите лебеди кои го населуваат езерото. Чамци се достапни за изнајмување и има широк спектар на пешачки патеки во близина. Кружниот пат води низ брегот, а "Fürstenstrasse" (Принцевските патот) води од Хоеншвангау над Шварценберг гребен и надолу за да Пинсванг во Лехтал.

Хотел на Божиќ 2006
Поглед на брод 2011