Алпар (име)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алпар (унг.: Alpár) е старо оригинално унгарско машко име. Значи му е херој. Во денешно време многу малку се користи.

Имендени[уреди | уреди извор]

Топоними[уреди | уреди извор]

  • Алпар - (Alpár), едно село во Унгарија го носи оваа име.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]