Алонизос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алонизос или, поретко, Алонисос (Грчки1|Αλόννησος) е еден од островите Споради во Егејското Море.

Островот управно припаѓа на округот Споради, како една од општините. Општината Алонизос има површина од 130 км², бидејќи опфаќа и некои мали острови во близина на Алонизос. Тие се најчесто ненаселени, па речоси 99% од жителите на општината живеат на Алонизос. Седиште на општината и најголема населба на островот е гратчето Патитири.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Детал од островот
Патитири

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]