Алмштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алмштет
Место во Зибесе
Грб на Алмштет
Алмштет is located in Германија
Алмштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Зибесе
Основни податоци
Површина 9,92 км2
Надм. височина 190 м
Население 886  (31 декември 2015)
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31079
Повик. бр. 05060
Координати 52°02′0″N 9°57′53″E / 52.03333° СГШ; 9.96472° ИГД / 52.03333; 9.96472Координати: 52°02′0″N 9°57′53″E / 52.03333° СГШ; 9.96472° ИГД / 52.03333; 9.96472

Алмштет (германски: Almstedt) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Зибесе.

Општината Алмштет била составена од истоименото село и помалото село Зегесте. Во двете села има значајни стари цркви и добро зачувани фахверк градби. Црквата во Зегесте е изградена во 1770 година.

Галерија[уреди | уреди извор]