Алма Дојчер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алма Дојчер
Alma Deutscher
[[Податотека:
|280x220px|alt=]]
Роден(а)2005 (воз. 17–18 г.)
 Обединето Кралство Бесингсток
Националност Обединето Кралство
Алма матеркомпозитор, пијанист и виолинист
Активен период2007 - сега
РодителиГај Дојчер

Алма Елизабет Дојчер (англиски: Alma Elizabeth Deutscher; родена во 2005 година), е англиски чудо, композитор, пијанист и виолинист. Својата прва соната за пијано ја напишала на шест години, кратката драма Чистачот на соништата на седумгодишна возраст, а на деветгодишна возраст концерт за виолина и оркестар, ја напишала својата прва целосна опера Пепелашка на возраст од од десет, европската премиера се одржа во Виена во 2016 година под режисерската палка на Зубин Мета, а американската премиера се одржа во операта во Сан Хозе една година подоцна. Во 2019 година, таа го имаше своето деби во Карнеги Хол.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]