Алмак

Од Википедија — слободната енциклопедија
γ1 Andromedae
(γ Andromedae A)
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Андромеда
Ректасцензија 02ч 03м &1000000000053953100000053,9531с[1]
Деклинација +42° 19′ &1000000000004700900000047,009″[1]
Прив. величина (V) 2.26[1]
Особености
Спектрален тип K3IIb[2]
U−B Боен показател +1.58[2]
B−V Боен показател +1.37[2]
R−I Боен показател +0.68[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−11.7 ± 0.9[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 43.08[1] млс/г
Дек.: −50.85[1] млс/г
Паралакса (π)9.19 ± 0.73[1] млс
Оддалеченост350 ± 30 сг
(109 ± 9 пс)
Апсолутна величина (MV)−2.9[3]
Податоци
Полупречник80[4] R
Сјајност2,000[4] L
Температура4,500[4] K
Вртежна брзина (v sin i)< 17[2] км/с
Други ознаки
Almach, Almaach, Almak, Almaak, Alamak, γ1 And, Gamma1 Andromedae, Gamma1 And, γ Andromedae A, γ And A, Gamma Andromedae A, Gamma And A, 57 Andromedae A, 57 And A, STF 205A, ADS 1630 A, BD+41 395, CCDM J02039+4220A, FK5 73, GC 2477, HD 12533, HIP 9640, HR 603, IDS 01578+4151 A, PPM 44721, SAO 37734, WDS 02039+4220A.[1][2][5]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци


γ2 Andromedae
(γ Andromedae BC)
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Андромеда
Ректасцензија 02ч 03м &1000000000005472000000054,720с (B)[6]
Деклинација +42° 19′ &1000000000000514100000051,41″ (B)[6]
Прив. величина (V) 4.84 (BC)
     (combined)

5.5 (B)
6.3 (C)[7]

Особености
Спектрален тип B9.5V/B9.5V (B)

   (spectroscopic binary)[8]
A0V (C)[9]

U−B Боен показател −0.12[7]
B−V Боен показател +0.03[7]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−14 ± 5 (B)[10] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 37 (B)[10] млс/г
Дек.: −57 (B)[10] млс/г
Паралакса (π)9.19 ± 0.73[6] млс
Оддалеченост350 ± 30 сг
(109 ± 9 пс)
Апсолутна величина (MV)−0.3 (BC)[3]
Орбита[11]
Период (P)63.67 ± 1.0 г.
Голема полуоска (a)0.302 ± 0.001"
Занесеност (e)0.927 ± 0.03
Наклон (i)109.8 ± 5.0°
Должина (Ω)109.6 ± 5.0°
Перицентарска епоха (T)B2015.5 ± 1.5
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
183.4 ± 15.0°
Местоположба (во однос на γ1 And)
Епоха на набљудување2004
Аголно растојание9.6 [5]
Положбен агол63° [5]
Други ознаки
γ2 And, Gamma2 Andromedae, Gamma2 And, γ Andromedae BC, γ And BC, Gamma Andromedae BC, Gamma And BC, 57 Andromedae BC, 57 And BC, STT 38BC, ADS 1630 BC, CCDM J02039+4220BC, GC 2479, HD 12534, HIP 9640, HR 604, IDS 01578+4151 BC, SAO 37735, WDS 02039+4220BC.[5][10][12]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Слика од γ Андромеда, како што се појавува во мал телескоп.
Алмах двојна ѕвезда

Алмак или Гама Андромеда (Gamma And / γ And / γ Andromedae) — трета најсјајна ѕвезда од соѕвездието Андромеда. Позната е и по варијации на името како: Алмаах, Алмаак, или Аламак), од арапското al-canāq al-arđ̧.[13] Овој арапски збор означува еден вид пустински рис, каракал.[14] Во Кина е позната како 天大將軍一 (Првата Ѕвезда на Големиот Небесен Генерал).[13]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 NAME ALMACH -- Star in double system, database entry, SIMBAD. Accessed on line August 19, 2008.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 HR 603, database entry, The Bright Star Catalogue, 5th Revised Ed. (Preliminary Version), D. Hoffleit and W. H. Warren, Jr., CDS ID V/50. Accessed on line August 19, 2008.
 3. 3,0 3,1 From apparent magnitude and parallax.
 4. 4,0 4,1 4,2 Almach, Jim Kaler, Stars. Accessed on line August 19, 2008.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Entry 02039+4220, discoverer code STF 205, components A-BC, The Washington Double Star Catalog, United States Naval Observatory. Accessed on line August 27, 2008.
 6. 6,0 6,1 6,2 Component 2, HIP 9640, database entry, Hipparcos catalogue, CDS ID I/239.
 7. 7,0 7,1 7,2 HR 604, database entry, The Bright Star Catalogue, 5th Revised Ed. (Preliminary Version), D. Hoffleit and W. H. Warren, Jr., CDS ID V/50. Accessed on line August 19, 2008.
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име specbin.
 9. Entry 02039+4220, discoverer code STT  38BC, The Washington Double Star Catalog, United States Naval Observatory. Accessed on line August 19, 2008.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 HD 12534 -- Spectroscopic binary, database entry, SIMBAD. Accessed on line August 19, 2008.
 11. Entry 02039+4220, Sixth Catalog of Orbits of Visual Binary Stars, William I. Hartkopf & Brian D. Mason, United States Naval Observatory. Accessed on line August 21, 2007.
 12. BD+41 395C -- Star in double system, database entry, SIMBAD. Accessed on line August 21, 2008.
 13. 13,0 13,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име allen.
 14. p. 23, Star tales, Ian Ridpath, James Clarke & Co., 1989, ISBN 0-7188-2695-7.