Алкудија де Монтекуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алкудија де Монтекуд
Map of Alcudia de Monteagud (Almería).png
Координати: 37°14′ СГШ 2°16′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Педро Кацерас Латоре
Површина
 • Вкупна 15 км2
Надм. вис. 1.010 м
Население (2005)
 • Вкупно 158
 • Густина 10,5/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Алкудија де Монтекуд е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алкудија де Монтекуд помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

194

209 193 190 152 166 158

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]