Алконтар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алконтар (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алконтар
Амблем на Алконтар
Амблем
Map of Alcóntar (Almería).png
Координати: 37°20′N 2°35′W / 37.333°СГШ 2.583°ЗГД / 37.333; -2.583
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникЛуис Хернандез Кастано
Површина
 • Вкупна94 км2
Надм. вис.959 м
Население (2005)
 • Вкупно647
 • Густина6,9/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Алконтар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Алконтар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

610

656 656 647 627 650 647

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Alcóntar - Diputación Provincial de Almería
  • (шпански) El Molino de Alcóntar (Archived 2009-10-25) House of Rural Tourism. Contains touristic information on the village and the surrounding area (in Spanish).