Прејди на содржината

Али Риза Деде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Али Риза
Фотографија од 1942 година од Али Риза Деде
ВероисповедИслам
РедБекташи
Лични податоци
НационалностОсманлија
Албанец
Роден(а)18 октомври 1882(1882-10-18)
Кроја, Османлиска Империја
Починал(а)февруари 22, 1944(1944-02-22) (возр. 61)
Албанија

Али Риза (Али Риза Деде или Али Риза Елбасански) (1882–1944) ― втор Дедебаба од редот на Бекташите.[1][2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Али Риза е роден во Кроја, Албанија; оттука, понекогаш е познат и како Али Риза Кројски. Неговиот датум на раѓање е неодреден и може да биде или 1876 или 1882 година.

Али Риза 10 години служел во текето во Кројско Поле, по што служел како дервиш во Мартанеш. Баба Ахмет Турани потоа го назначил за баба на теќето Баба Хамит во Елбасан. Била баба на текето од ноември 1921 до декември 1941 година.[1]

По смртта на Салих Нијази Дедебаба, Али Риза го наследи како Дедебаба. Иако првично не сакал да служи како Дедебаба бидејќи сметал дека нема доволно знаење, тој продолжил да ја извршува таа улога до неговата смрт на 22 февруари 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Elsie, Robert (2019). The Albanian Bektashi: history and culture of a Dervish order in the Balkans. London: I.B. Tauris. ISBN 978-1-78831-569-2. OCLC 1108619669.
  2. Ali Riza Dede Baba (Kryegjyshata Botërore Bektashiane)

 

Претходник
Саљи Нијази
Дедебаба
6 јануари 1942 - 22 февруари 1944
Наследник
Камбер Аљи