Али Мишалка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изведба на Мишалка во август 2007 година

Алисон Рене Мишалка (англиски: Alyson Renae Michalka), попозната како Али Мишалка[1] род. 25 март 1989 година, Торенс, САД) - глумица, пејачка, гитарист и текстописец. Родена е во Торанс, Калифорнија, но живеела дел од своето детство во Сиетл, Вашингтон.

Од 2005 година, заедно со нејзината сестра Аманда Мишалка, таа е член на дуото Али и Ај (Ели и А.Ј.; во 2009-2015 година тие се преименувале во 78 виолетова). Синглот на нивниот втор албум, „Потенцијална песна за распаѓање “ е нивниот најуспешен сингл до денес, добива платина од РИАА за продажба на повеќе од 1 милион примероци.

Животопис[уреди | уреди извор]

Раните години[уреди | уреди извор]

Алисон е родена на 25 март 1989 година во семејството на Марк и Кери Мишалка во Торенс, Калифорнија. Алисон е прво дете во семејството, а две години подоцна таа станува постара сестра - на парот, им се раѓа второ девојче Аманда Мишалка. Од раното детство, Алисон свири пијано и пее со својата сестра во црковен хор. На 13 години, Алисон започнала да свири гитара, а наскоро потоа започнала да посетува и часови за глума, како нејзината сестра.

Започнување со кариера 2004-2005 година[уреди | уреди извор]

Алисон станала позната по улогата на Кели Теслау во серијалот „ Фил од иднината “, Алисон ја игра својата прва улога на 14 години. Наскоро, заедно со Аманда, Алисон ја создаде групата „Али и Ај “, а наскоро го издадоа и нивниот прв албум - Во брзање, а до пролетта 2007 година албумот станува „платина“. Песната „Никој“ од овој албум е вклучена во филмот „Ледената принцеза“ на Волт Дизни. И другата песна „Дали веруваш во магија“ е прикажана во филмот „Сега го гледате“ на Волт Дизни, каде глуми Алисон. Првиот концерт Али и Ај се одржал на 24 јули 2005 година во холивудскиот театар Хенри Фонда, насловен како Али и Ај Концерт, а подоцна издава ЦД со Ели и Ај :Возење Концерт. Во септември истата година, Али и АJ се номинирани за „Најдобри современи уметници на годината“ на Американските музички награди, но не ја добиле наградата.

2006-2007 година[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Алисон глуми во филмот „Кравата Бела“ како Тејлор, а во истата година ја игра улогата на Хоуп во филмот „Холсхам Хол“ и во двата филма игра со нејзината сестра.

На 8 август 2006 година, Во Раш бил реиздаден. Вклучиле две нови верзии на песните „Колапс“ и „Нешто повеќе ““, како и „Хемиска реакција“ во Симил. Тие ја снимиле оваа песна за компјутерската игра

2Симс 2: Домашни миленици “ оваа публикацијата содржи видео од оваа песна.

Во септември 2006 година, по објавување на новиот албум на сестри „Акустични срца на зимата“. Во овој албум „Али и Ај “ извеле традиционални Божиќни песни, „Радост на светот“, како и оригиналните песни „Најголемо време од годината“ и „Не оваа година“.

Во 2007 година, Алисон ја добила улогата на Тејлор во филмот „Супер сладки 16: каде ја игра улогата на ќерка на локален стопанственик, која се обидува да раздели двајца пријатели.

Премиерата на Супер сладки 16: Овој филм се совпаднала со датумот на објавување на нивниот нов албум „ Несоничен “, 10 јуни 2007 година.

Синглот „Потенцијална песна на распаѓање“ е најуспешна на Али и Ај . Списанието „Тајм“ ја рангирал песната на Потенцијалната пробивачка песна на деветтото место во првите десет. На 28 ноември 2007 година, Ејми Сузуки објавила нова верзија на песната „Потенцијална песна на распаѓање“, заедно со јапонскиот диџеј и музичар Сугијурн, соработувајќи со „Али и Ај “. Трите сестри и Ејми извеле песна на јапонската телевизија.

На почетокот на 2008 година, „Али и Ај “ учествувале и во снимањето на „Музички клуб на Ренди Џексон“, снимајќи ја песната „Ние сме американски бенд“, изработена од Ренди Џексон. Дискот бил објавен во март 2008 година.

Во текот на јуни-јули 2008 година, Али и АJ настапиле во забавни паркови во разни американски градови.

Новата ера на 78Виолетова: 2009—2010[уреди | уреди извор]

Во август 2009 година, Алисон и Аманда објавиле дека веќе не се Али и Ај , туку 78Виолетова. Тие се подготвувале да издадат нов албум на крајот на зимата во 2009 година. Албумот требало да содржи 14 песни. Во интервју за Радио Дизни во април 2008 година, сестрите рекле дека ќе пеат свој дел од новиот албум, наместо да ги усогласуваат нивните гласови како што правеле порано.

Објавувањето на албумот требало да се случи во летото 2009 година, но истиот бил одложен за 2 декември 2009 година во Јапонија, но овој датум исто така бил одложен.

Во летото 2009 година, Али и Ај ја снимиле песната „Следното најлошо нешто“, било планирано да биде еден од сингловите на новиот албум, но песната никогаш не била објавена.

Во 2009 година, Алисон глуми во филмот Бандслам како Шарлот со Ванеса Хаџенс. Алисон снимила и три песни за овој филм: „Сакам да ме посакаш“, „Некој да се вратиш назад“ и „Амфетамин“, а Алисон исто така ја снима со Аманда и песната со групата Слем за филмот „Ловесик“, но песната не излегла воопшто.

На 19 февруари 2010 година, Алисон и Аманда објавиле дека ги напуштаат Холивудски рекорди .

Во летото 2010 година, Алисон започнала со снимање на серијалот „ Ѓаволи “, во која глумела со Марти Перкинс а глумела и со глумицата и пејачка Ешли Тисдејл .

Исто така, на 1 декември 2010 година, била објавена песна на англиски iTunes, снимена за серијалот Ѓавол, наречена „Припаѓа овде“.

2011—2013: Нови проекти и нов албум[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Алисон глуми во филмот Соседка по соба и во една епизода од серијата ЦСИ: Њујорк. Во 2012 година, Мишалка глумела во три филма: Соученици 2 како Савана и Убиството на Винстон во улога како Кук и Националниот парк Секуја во улога како Рејли. На 12 октомври 2011 година, на премиерата на „Светители ред“, Алисон Мишалка потврдила дека новиот албум 78Виолетова ќе излезе во 2012 година. Алисон не го именувала точниот датум, но рекла дека новите песни ќе имаат „целосно нов звук“. Исто така тие изјавиле дека е познато дека на албумот ќе го има и синглот „Припаѓа овде“. Видеото од интервјуто се појавило на Интернет на 9 ноември 2011 година [2] . На 15 јули 2011 година, сестрите организирале интернет разговор, каде ги известиле обожавателите дека напишале уште две песни за новиот албум: „8 часа“ и „53-ти кат“.

На 5 октомври 2011 година, сестрите објавиле дека се вратиле во Њјујорк за да започнат со снимање на албумот. На 25 ноември 2011 година на iTunes објавил нов сингл на групата - „Грејс“. Но, подоцна се покажало дека овој сингл е ремикс на песната од 2009 година - „Неверојатна Грејс“ [3][4][5] . На 13 декември 2011 година, било објавено дека сестрите Мишалка ќе продуцираат филм заснован на книгата од 2011 година, Витер. На 16 јуни 2012 година, на Интернет се појавила целосната верзија на песната, која била во третата серија од серијата „ Мачки на пеколот “ - „Добрите, лошите и здодевните“, но оваа песна не била официјално објавена [6] . На 18 јуни 2012 година, 78виолетова објавиле дека тие заминуваат во Њјујорк за да снимаат албум. На 19 јуни 2012 година, девојките на својот Твитер објавиле дека го започнале првиот ден од продукцијата на албумот 5 години по последниот албум во 2007 година. На 22 јуни 2012 година, тие објавиле дека „списокот на албумите е официјално таму“. Тие исто така додале дека ова не е „она што го очекувате“.

На 15 октомври 2012 година, девојките на Твитер објавиле дека нивниот албум е целосно снимен и се планира датум на објавување за летото 2013 година. Девојките подоцна потврдиле дека првиот сингл од албумот ќе биде „Топла куќа“. Тие подоцна објавиле дека албумот ќе биде објавен под сопствената етикета, Виолетова куќа Продукција. Во март 2013 година, на Интернет се појавиле песни од неиздадениот албум „78Виолетова“ со наслов „Оди си вечерва“, „Еџ“, „Куршум“, „Ловисик“ и „Следното најлошо нешто“ [7] . Во 2013 година, Алисон го потврдила нејзиното учество во новиот проект на „Недоговорливо“ во улога на Мади. Подоцна, од непознати причини, таа одбила да учествува во овој проект. На 26 јуни, групата настапила во театарот „Рокси“ во Лос Анџелес, „78Виолетова“ ги извеле песните „8 часа“, „Момче“, „53-ти кат“, „Дупка на земјата“, „Срце“, „Сликај“ (Филтер Корица), Топла куќа , и Потенцијална песна за распаѓање. На 8 јули, синглот и видеото „Топла куќа “ биле објавени на iTunes.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Од 2011 до 2013 година, таа се запознала со глумецот Џоел Дејвид Мур, а тие се разделиле од непознати причини во февруари 2013 година. На 8 јули 2014 година, Алисон и Стивен Рингер ја објавиле својата свршувачка.[8][9][10] На 7 јуни 2015 година, Алисон и Стивен се венчале.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Година Датум на издавање Етикета
Во брзање 2005 година 16 август 2005 година Холивудски рекорди
Во брзање (Делукс издание) 2006 година 8.08.2006 година Холивудски рекорди
Акустични срца на зимата 2006 година 26.09.2006 година Холивудски рекорди
Несоничен 2007 година 10 јуни 2007 година Холивудски рекорди
Несоница (Делукс издание) 2007 година 5 март 2008 година Холивудски рекорди
ТБА 2013 година Пишување \ рекорди Виолетова куќа Продукција

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Ловисик (Необјавен албум)
 • Еџ (албум необјавено)
 • Куршум (албум неиздаден)
 • Оди си вечерва (албум необјавено)
 • Киливијан (Необјавен албум)
 • Некој да се врати назад (Бандслам)
 • Сакам да ме посакуваш (Бандслам)
 • Амфетамин (Бандслам)
 • Сосема нов ден (Хелкат)
 • Писмото (со Бен Кот )   Бен Патон ) (Хелкат)
 • Откуп на песна (со Бен Кот) (Хелкат)
 • Диви коњи (пеколни)
 • Земи ја мојата рака (Хелкат)
 • Фрак (со Аманда Мишалка ) (Хелкат)
 • Добро, лошо, здодевно (со Аманда Мишалка) (Хелкат)
 • Припаѓаш овде (со Аманда Мишалка) (Хелкат
 • Скршен фрижидер (со Аманда Мишалка) (Хелкат)
 • Мисисипи (со Аманда Мишалка) (Хелкат)
 • Свети со твојата светлина на мене (песната има друго име, „Моја сенка“) (CSY: Њујорк)
 • Блицкириг Боп (песната има друго име, „Панк принцеза“) (CSY: Њујоркk)

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Алисон Мишалка
Година Награда Категорија Номинација Статус
2005 година Награди за млади уметници Најдобра млада глумица во комедија или драма ТВ серии Номинирана
2006 година Американска музичка награда Современ инспиративен уметник на годината Номинирана
2011 година Награди за избор на тинејџери Најдобра глумица Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Две сестры... Почти по Чехову“. Euronews. 2015-07-30. Архивирано од изворникот на 2017-12-26. Посетено на 2017-06-02.
 2. „OH-78VIOLET.COM | Your Most Updated Aly & AJ Michalka Fan Site“. Архивирано од изворникот на 2012-02-03. Посетено на 2013-04-02.
 3. iTunes — Music — Grace — Single by 78violet
 4. „New digital song release «Grace» *FAKE*“. Архивирано од изворникот на 2012-04-01. Посетено на 2020-03-27.
 5. Little Jack’s Burial Ceremony
 6. http://alyson-michalka.org/2012/06/16/unreleased-78violet-song-the-good-the-bad-and-the-boring Unreleased 78violet Song: «The Good, The Bad and The Boring»
 7. „OH-78VIOLET.COM | Your Most Updated Alyson & Amanda Michalka Site“. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2013-03-29.
 8. Aly Michalka of Two and a Half Men Is Engaged to Boyfriend Stephen Ringer, See Her Stunning Ring - Yahoo Celebrity
 9. „Aly Michalka Wants a 'Really Relaxed, Sentimental Wedding' - Couples, Engagements, Aly Michalka : People.com“. Архивирано од изворникот на 2016-09-15. Посетено на 2020-03-27.
 10. Aly Michalka Engaged to Stephen Ringer! New Details on the Proposal, the Ring and Her Maid of Honor | E! Online

Надворешни врски[уреди | уреди извор]