Алис Расмусен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алис Расмусен (2014)

Алис Расмусен (родена Алиса Фалаи на 3 ноември 1926 година) — италијанско-шведска историчарка на уметност и автор, специјалист за историја на уметност, ботаника и Август Стриндберг (1849-1912).[1][2]

Алис Расмусен е ќерка на Лујџи Фалаи и Алис Карлсон. Таа е правнука на Фридрихс Лахс и внук на Чарлс Лахс, чија уметност ја покрива во Södermalm med omnejd i bilder av Charles Lachs (Stockholmia förlag, 2009). Пораснала во Рим, Италија и во Стокхолм, Шведска и студирала хуманистички науки, како и историја на религијата на Универзитетот во Стокхолм .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sjöberg, Fredrik (12 May 2012). „Strindbergs blomsterspråk“.
  2. „Alice Rasmussen: "Strindbergs flora". DN.SE. 20 March 2012.