Алисон Марсден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алисон Марсден (англиски: Alison Marsden, р. 9 јуни 1976 год.) е американски био-инженер. Таа е вонреден професор по педијатриска кардиологија, биоинженерство и машинско инженерство на Стенфордовиот универзитет.[1]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Марсден дипломира на програмата за машинско инженерство на Принстонскиот универзитет во 1998 година. Веднаш продолжува на постдипломски студии на Стенфордовиот универзитет, каде се стекнува со звањето магистер во 2000 година и постанува доктор на науки по машинско инженерство во 2005 година. Останува кратко време на истиот универзитет како пост-докторски научен соработник по педијатриска кардиологија и биоинженерство. Од 2007 до 2015 година предава на Универзитетот на Калифорнија во Сан Диего, а потоа се враќа како професор на универзитетот „Стенфорд.“ [1]

Истражувачката работа на Марсден е во областа на биомеханиката на кардиоваскуларниот систем. Таа работела на детални симулации од Берлинското срце, вештачки срцев имплант, со цел да го подобри дизајнот на оваа направа.[2]

Признанија[уреди | уреди извор]

Професор Марсден е добитник на неколку награди од областа на истражувањето и наставната дејност.[1] Таа е исто избран член на битни здруженија во нејзината струка:

Библиографија[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Alison Marsden's Profile | Stanford Profiles“. profiles.stanford.edu (англиски). Посетено на 2019-07-20.
  2. Goldberg, Kenny. „UC San Diego Engineers Try To Redesign Heart Pump“. KPBS Public Media (англиски). Посетено на 2019-07-20.
  3. „SIAM Announces Class of 2018 Fellows“. SIAM News (англиски). Посетено на 2019-07-20.
  4. „Alison L. Marsden, Ph.D. COF-3092 - AIMBE“ (англиски). Посетено на 2019-07-20.