Алисија Дикенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алисија Дикенштајн
Алисија Дикенштајн

Алисија Дикенштајн (родена на 17 јануари 1955 година, во Буенос Аирес) е аргентинска математичарка, позната по својата работа во алгебарската геометрија, особено торичната геометрија и тропската геометрија. Во моментов, таа е редовен професор на универзитетот во Буенос Аирес и работи како потпретседател на Меѓународниот математички сојуз (мандат 2015-2018 година). Нејзината книга Mate max: la matemática en todas partes ги претставува математичките проблеми наменети за малите деца.[1][2][3][4][5][6]

Дикенштајн докторирала на универсидад де Буенос Аирес во 1982 година.[7] Во 2015 година ја добила наградата ТВАС.[8] Таа е главен и одговорен уредник на списанието Revista de la Unión Matemática Argentina.[9] Во 2018 година, Дикејнштајн била избрана за соработник на Американското математичко друштво за "придонеси во пресметковната алгебра и нејзините апликации, особено во системската биологија, како и за глобалното водство во поддршката на помалку застапените групи во математиката".[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bio information from IMU
  2. „Alicia Dickenstein | European Women in Mathematics“. Europeanwomeninmaths.org. Архивирано од изворникот на 2015-05-26. Посетено на 2015-05-26.
  3. „International Mathematical Union (IMU): EC 2015-2018“. Mathunion.org. Архивирано од изворникот на 2015-05-24. Посетено на 2015-05-26.
  4. „Professor Alicia Dickenstein“. .warwick.ac.uk. 2015-03-20. Архивирано од изворникот на 2015-05-29. Посетено на 2015-05-26.
  5. Newsletter European Mathematical Society June 2012 Issue 84
  6. „ACM Communications in Computer Algebra, Vol. 48, No. 4, Issue 190, December 2014“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-05-27. Посетено на 2015-05-26.
  7. Alicia DickensteinПроект „Математичко родословие“ (англиски)
  8. „Prizes and Awards“. The World Academy of Sciences. 2016.
  9. „Editorial board“, Revista de la Unión Matemática Argentina, Посетено на 2018-08-08
  10. Class of the Fellows of the AMS, accessed November 1, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]