Алипашина џамија (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алипашина џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°14′00.47″N 20°36′19.07″E / 41.2334639° СГШ; 20.6052972° ИГД / 41.2334639; 20.6052972
Место Октиси
Општина Општина Струга
Држава Македонија
Местоположба

Изградена 1903
Архитектура
Минариња 2

Алипашина џамија (се нарекува и Горна џамија) — главна и постара џамија во селото Октиси, во Општина Струга, Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата се верува дека е изградена околу 1903 година и истата била обновена во 1973 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 185.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]