Прејди на содржината

Алие (река)

Координати: 46°57′34″N 3°4′44″E / 46.95944° СГШ; 3.07889° ИГД / 46.95944; 3.07889 (Лоара-Алје)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алие
Местоположба
Физички особености
УстиеЛоара
46°57′34″N 3°4′44″E / 46.95944° СГШ; 3.07889° ИГД / 46.95944; 3.07889 (Лоара-Алје)
Должина421 км
Особености на сливот
Липен во вода

Алје (француски: Allier, окситански: Alèir) — река во централна Франција, лева притока на Лоара. Извира во Централниот Масив, источно од Манд во департманот Лозер. Тече на север, па се влева во Лоара западно од градот Невер.

Департмани и населени места по течението[уреди | уреди извор]

Притоки[уреди | уреди извор]

  • Шапору (Л)
  • Сенуир (Д)
  • Алањон (Л)
  • Анс
  • Куз Павен (Л)
  • Дор (Д)
  • Морж (Л)
  • Сјул (Л)
  • Вер (Л)

Екологија[уреди | уреди извор]

Реката Алје е едно од ретките места во јужна Европа каде живее липенот (Thymallus thymallus).[1] Имаат стопанско значење, но и како плен во спортскиот риболов.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Алје — база „Сандр“ (француски)