Алжирски протести (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алжирски протести
Место  Алжир
Дата 28 декември 2010 – 10 јануари 2012
Карактер протести, нереди и саможртви
Жртви 8 [1]
Повредени 420 [1]

Алжирските протести претставуваат низа протести кои започнале кон крајот на 2010 година. Како главни причини за започнувањето на протестите се големата невработеност, недостиг од градби за домување, зголемување на цените на храната, зголемување на корупцијата. Протестите се прошириле низ целата земја.

Протестите, според законите во Алжир, доколку не се одобрени од страна на властите, се незаконски. При овие немири загинале пет лица, а околу 800 биле повредени[2].Првата жртва била едно 18-годишно момче кое било застрелано за време на судирите меѓу демонстрантите и алжирската полиција во околината на Мсила

Наводи[уреди | уреди извор]