Алејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алејски јазик
Застапен воЕтиопија
ПодрачјеРегион на јужни нации, народности и народи
Говорници69.000  (2007)
Јазично семејство
Писмогеез
Јазични кодови
ISO 639-3gwd

Алејскиот, а понекогаш именуван и како гавадански, е дулајски јазик, од подгрупата на кушитски јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазикот го зборуваат околу 68.000 луѓе во Регионот на јужните нации, народности и народи во Етиопија.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Повеќето јазичари се согласуваат дека јазикот е составен од дијалектите: гавандански, добасејски, дихинански, габански, гергерејски, голангоански, горосејски и харосански. Сите овие, освен првиот, јазичарот Бленч ги класифицирал како посебни јазици од групата на дулајски јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]