Алеја на глаголашите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табла со опис на Алејата на глаголашите

Алеја на глаголашите (хрватски: Aleja glagoljaša) — спомен обележје составено од низа од единаесет споменици на отворено што се наоѓаат на патот помеѓу селата Роч и Хум во Хрватска.[1] Скулптурите биле подигнати во периодот од 1977 до 1985 година во чест на историската хрватска книжевна традиција со глаголско писмо.[2] Алејата е долга седум километри и се наоѓа во регионотИстра.

Историја[уреди | уреди извор]

Идејата за спомен обележјето ја осмислила писателката Зване Чарња, додека самите индивидуални споменици ги изработиле вајарот Желимир Јанеш и историчарот на книжевноста Јосип Братулиќ.[1] Алејата го покажува патот на историската, хрватската и словенската глаголица, илустрирајќи ги центрите на хрватската глаголична средновековна литература во Истра, прикажувајќи ги нејзините словенски корени и писменост и нејзиниот континуитет од 11 век до денес.[2]

Споменици[уреди | уреди извор]

Спомен обележјето е составено од единаесет посебни споменици, од кои десет се направени од камен, а еден (Градската порта) е направен од бакар. Спомениците се појавуваат покрај патот како што следува:[2]

 1. Столб на Чакавскиот парламент (1977) - во форма на глаголица буква С
 2. Табела на Кирил и Методиј (1978) - трпезариска маса пред два чемпреси кои ги симболизираат двајцата браќа
 3. Собрание на Климент Охридски (1978) - Климент бил ученик на Кирил и Методиј и основач на првото словенско книжевно училиште
 4. Глаголица лапидариум (1984) - копии од најважните глаголички споменици од региони на поранешна Југославија
 5. Клисура на хрватски Луцидариј - симболизирајќи ја историската планина Олимп: Учка
 6. Белведере од Гргур Нински - камена книга со глаголица, напишана на кирилица и латиница
 7. Подемот на Истарскиот развод (1980), камена врата во форма на глаголица буква Л, низ која минува пат и околу кој се расфрлани камења, формирајќи глаголички букви, пишувајќи ги зборовите на Истарскиот развод
 8. Ѕид на хрватски протестанти и еретици - камена клепсидра со имиња на хрватски протестанти
 9. Почивалиштето на Жакан Јурај - кимеморирајќи ја првата хрватска печатена книга во седум камени столови, формирајќи ги буквите што го пишуваат името на Жакан Јурај
 10. Споменик на отпорот и слободата (1979) - три камени блока што ги претставуваат антиката, средниот век и модерниот период
 11. Градска порта - бакарна врата со букранија, тропалка и календар, што ја покажува работата на терен за секој месец од годината

Галерија на спомениците[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Aleja glagoljaša“, Croatian Encyclopedia, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 1999–2009, Посетено на May 4, 2014
 2. 2,0 2,1 2,2 „Aleja glagoljaša“, Istarska enciklopedija, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2005, Архивирано од изворникот на 2015-12-08, Посетено на May 4, 2014 Занемарен непознатиот параметар |trans_title= (help)