Прејди на содржината

Алекс де Минор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алекс де Минор
Де Минор во 2024
ЗемјаАвстралија Австралија
Место на живеењеСиднеј, Австралија
Аликанте, Шпанија
Роден на17 февруари 1999(1999-02-17)(25 г.)
Роден воСиднеј, Австралија
Спорт Тенис
Висина&100000000000001830000001,83 м[1]
Професионалец2015
Игра со• десна рака
• дворачен бекхенд
Тренер(и)Австралија Петер Лучак
ЗаработкаUS$12,699,051[1]
Поединечно
Победи-порази231–144 (61,6%)
Титули9
Највисок пласман9 (19 февруари 2024)
Сегашен пласманБр. 11 (1 април 2024)[2]
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2022, 2023, 2024)
Ролан ГаросЧФ (2024)
Вимблдон4К (2022)
УС ОпенЧФ (2020)
Во двојки
Победи-порази34–51 (40,0%)
Титули0
Највисок пласманБр. 58 (9 мај 2022)
Сегашен пласманБр. 177
Ажурирано на: 17 февруари 2024.

Алекс де Минор (роден на 28 декември 2000 година) е австалиски професионален тенисер. Највисокото место на АТП листата кое го достигнал во својата кариера во поединечна конкуренција, е деветтото, во февруари 2024. Досега во кариерата има 9 АТП титули во поединечна конкуренција и една во конкуренција на двојки.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Алекс де Минор е роден во Сиднеј, Австралија.[1] Неговиот татко, Анибал, е уругвајец, а неговата мајка Естер, е шпанка.[3][4][5] Неговиот татко поседувал италијански ресторан на во Сиднеј каде ја запознал Естер кога таа почнала да работи таму како келнерка.[6] Де Минор има два браќа и три сестри - Доминик, Даниел, Натали, Кристина и Сара.[6][7]

Од март 2020 година, тој е во врска со британската тенисерка Кејти Болтер.[8]

АТП финалиња во кариерата

[уреди | уреди извор]

Поединечно: 7 (5 титули, 2 финалист)

[уреди | уреди извор]
Легенда
Гренд слем турнири (0–0)
АТП финале (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП серија 500 (1–0)
АТП серија 250 (6–2)
Финалиња по подлога
Тврда подлога (7–7)
Земја (0–0)
Трева (2–1)
Titles by setting
Outdoor (8–5)
Indoor (0–3)
Резултат П/И Турнир Година Серија Подлога Противник Резултат
пораз 0–1 АТП Сиднеј, Австралија 2018 250 тврда Русија Данил Медведев 6–1, 4–6, 5–7
пораз 0–2 Вашингтон, САД 2018 500 тврда Германија Александар Зверев 2–6, 4–6
победа 1–2 АТП Сиднеј, Австралија 2019 250 тврда Италија Андреас Сепи 7–5, 7–6(7–5)
победа 2–2 АТП Атланта, САД 2019 250 тврда САД Тејлор Фриц 6–3, 7–6(7–2)
победа 3–2 АТП Џухај, Кина 2019 250 тврда Франција Адријан Манарино 7–6(7–4), 6–4
пораз 3–3 АТП Базел, Швајцарија 2019 500 тврда Швајцарија Роџер Федерер 2–6, 2–6
пораз 3–4 АТП Антверпен, Белгија 2020 250 тврда (с) Франција Иго Умбер 1–6, 6–7(4–7)
победа 4–4 АТП Анталија, Турција 2021 250 тврда Казахстан Александар Бублик 2–0 пред.
победа 5–4 АТП Истбурн, Велика Британија 2021 250 трева Италија Лоренцо Сонего 4–6, 6–4, 7–6(7–5)
победа 6–4 АТП Атланта (2), САД 2022 250 тврда САД Џенсон Бруксби 6–3, 6–3
победа 7–4 АТП Акапулко, Мексико 2023 500 тврда САД Томи Пол 3–6, 6–4, 6–1
пораз 7–5 АТП Квинс, Велика Британија 2023 500 трева Шпанија Карлос Алкарас 4–6, 4–6
пораз 7–6 АТП Лос Кабос, Мексико 2023 250 тврда Грција Стефанос Циципас 3–6, 4–6
пораз 7–7 Канада Мастерс, Торонто 2023 1000 тврда Италија Јаник Синер 4–6, 1–6
пораз 7–8 АТП Ротердам, Холандија 2024 500 тврда (с) Италија Јаник Синер 5–7, 4–6
победа 8–8 АТП Акапулко, Мексико (2) 2024 500 тврда Норвешка Каспер Руд 6–4, 6–4
победа 9–8 АТП Росмален, Холандија 2024 250 трева САД Себастијан Корда 6–2, 6–4
  1. 1,0 1,1 1,2 „Alex de Minaur“. ATP Tour. Посетено на 2021-01-13.
  2. „Carlos Alcaraz | Overview“. ATP Tour. Архивирано од изворникот 26 July 2021. Посетено на 15 February 2020.
  3. Braden, Jonathon (1 September 2018). „Is Alex de Minaur the anti-Nick Kyrgios?“. USopen.org. Архивирано од изворникот 4 September 2018. Посетено на 15 December 2018.
  4. Román, Esther (15 January 2018). „Álex se lo merece más que nadie". El Español. Посетено на 28 December 2018.
  5. Urbano, Daniel (7 June 2018). „¿Quién es Álex de Miñaur?“. ABC. Посетено на 28 December 2018.
  6. 6,0 6,1 Harwitt, Sandra (30 September 2015). „One foot in Australia, another in Spain“. International Tennis Federation. Архивирано од изворникот 15 December 2018. Посетено на 15 December 2018.
  7. „MY FAMILY“. ALEX DE MIÑAUR (англиски). Посетено на 2018-01-13.
  8. English star Katie Boulter dedicates emotional Wimbledon win over Karolina Pliskova to late grandmother, ABC News Online, 1 July 2022