Алекси Пентиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алекси Пентиро
Alexis Pinturault
Февруари 2011
Лични податоци
Роден(а)20 март 1991.(1991-03-20)(32 г.)
Мутје, Савоја, Франција
Висина&100000000000001790000001,79 м
Тежина78 кг
Порталalexispinturault.com
Спорт
Земја Франција
КлубДуан – СК Куршевел

Алекси Пентиро (француски: Alexis Pinturault, Alexis Pinturault), (Мутје, 20 март 1991француски алпски скијач, освојувач на бронзено олимписко одличје на Зимските олимписки игри во 2014 година.

Детство[уреди | уреди извор]

Роден во Мутје, Савоја, Пентиро израснал во Анси. Неговата мајка е од Берген, Норвешка и тој поминал многу летни распусти во Норвешка. Има двојно државјанство и бил јуниорски светски прван во велеслалом во 2009 и 2011 година.

Скијачка кариера[уреди | уреди извор]

Во март 2009 година, една недела пред својот осумнаесетти роденден, Пентиро дебитирал во Светскиот куп, на патеката во Аре, Шведска. Првпат се искачил на подиумот две години подоцна, во март 2011 година, во велеслалом на патеката во Крањска Гора, Словенија, кога го освои второто место. Есента истата година, во октомври, тој исто така го освои второто место на патеката во Зелден, Австрија, а првата победа во рамките на Светскиот куп ја извојувал во февруари 2012 година во паралелен слалом во Москва, Русија.

Резултати во Светскиот куп[уреди | уреди извор]

Титули по сезони[уреди | уреди извор]

Season Discipline
2013 Комбинација 1
2014 Комбинација 2
2016 Комбинација

1 Неофицијално, поделено со Ивица Костелиќ
2 Неофицијално, поделоно со Тед Лигети

Пласман по сезони[уреди | уреди извор]

Сезона  Возраст   Вкупно   Слалом  Велеслалом  Супервелеслалом Спуст Комбинација
2011 19 54 22 30 30
2012 20 10 18 4 22 54 4
2013 21 6 9 3 33 1^
2014 22 3 9 3 13 1^
2015 23 3 10 2 10 2
2016 24 3 11 2 27 1
2017 25 2 16 2 28 1

^ По распоред само две трки во комбинација; кристален глобус не е доделен. Натпреварувачите ги имаат своите одличја.

Подиуми[уреди | уреди извор]

Сезона Датум Место Дисциплина Пласман
2011 5 март 2011 Словенија Крањска Гора, Словенија Велеслалом 2.
2012 23 октомври 2011 Австрија Зелден, Австрија Велеслалом 2.
5 февруари 2012 Франција Шамони, Франција Алпска комбинација 2.
21 февруари 2012 Русија Москва, Русија Паралелен слалом 1.
10 март 2012 Словенија Крањска Гора, Словенија Велеслалом 2.
11 март 2012 Слалом 3.
15 март 2012 Австрија Шладминг, Австрија Супервелеслалом 2.
2013 8 декември 2012 Франција Вал д’Изер, Франција Слалом 1.
1 јануари 2013 Германија Минхен, Германија Паралелен слалом 3.
18 јануари 2013  Швајцарија  Венген, Швајцарија Суперкомбинаицја 1.
27 јануари 2013 Австрија Кицбиел, Австрија Комбинација 2.
24 февруари 2013 Германија Гармиш, Германија Велеслалом 1.
9 март 2013 Словенија Крањска Гора, Словенија Велеслалом 3.
16 март 2013  Швајцарија  Ленцерхајде, Швајцарија   Велеслалом 3.
2014 27 октомври 2013 Австрија Зелден, Австрија Велеслалом 2.
22 декември 2013 Италија Алта Бадја, Италија Велеслалом 2.
17 јануари 2014  Швајцарија  Венген, Швајцарија Суперкомбинација 2.
19 јануари 2014 Слалом 1.
26 јануари 2014 Австрија Кицбиел, Австрија Суперкомбинација 1.
2 февруари 2014  Швајцарија  Сент Мориц, Швајцарија Велеслалом 3
13 март 2014  Швајцарија  Ленцерхајде, Швајцарија Супервелеслалом 1.
15 март 2014 Велеслалом 2.
2015 26 октомври 2014 Австрија Зелден, Австрија Велеслалом 3.
6 декември 2014 САД Бивер Крик, САД Супервелеслалом 3.
7 декември 2014 Велеслалом 2.
10 јануари 2015  Швајцарија  Аделбоден, Швајцарија Велеслалом 2.
23 јануари 2015 Австрија Кицбиел, Австрија Суперкомбинација 1.
14 март 2015 Словенија Крањска Гора, Словенија Велеслалом 1.
2016 22 јануари 2016 Австрија Кицбиел, Австрија Суперкомбинација 1.
13 февруари 2016 Јапонија Наеба, Јапонија Велеслалом 1.
19 февруари 2016 Франција Шамони, Франција Суперкомбинација 1.
26 февруари 2016 Австрија Хинтерштодер, Австрија Велеслалом 1.
28 февруари 2016 Велеслалом 1.
4 март 2016 Словенија Крањска Гора, Словенија Велеслалом 1.
5 март 2016 Велеслалом 2.
19 март 2016  Швајцарија  Сент Мориц, Швајцарија Велеслалом 2.
2017 23 октомври 2016 Австрија Зелден, Австрија Велеслалом 1.
4 декември 2016 Франција Вал д'Изер, Франција Велеслалом 3.
10 декември 2016 Велеслалом 1.
29 декември 2016 Италија Санта Катерина, Италија Суперкомбинација 1.
7 јануари 2017  Швајцарија  Аделбоден, Швајцарија Велеслалом 1.

Резултати на Светското првенство[уреди | уреди извор]

  Година   Возраст   Слалом   Велеслалом  Супервелеслалом Спуст Комбинација
2011 19 17 НЗ
2013 21 6 5 6 6
2015 23 НЗ2 3 11 5

Олимписки резултати[уреди | уреди извор]

  Година   Возраст   Слалом   Велеслалом  Супервелеслалом Спуст Комбинација
2014 22 НЗ2 3 НЗ2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]