Алексеј Зографски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алексеј Зографски ― преродбеник и општественик. [1]

Роден во селото Рајчица, Дебарско. Се школувал во Зографскиот манастир, каде и го добил презимето Зографски. Во шеесетите години на 19 век, долго време учителствувал во Западната црковно-училишна општина во Велес. Познати се неговите беседи (слова) што ги држел во чест на одбележувањето на празникот на словенските просветители Св.Кирил и Методиј Солунски и на нивните ученици и следбеници Св.Климент и Наум Охридски, што во Велес најсвечено почнал да се одбележува од 1867 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 190. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)