Алексеј Алехин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексеј Алехин
Земја Русија
Роден(а)околу 1888 г.
Починал(а)околу 1939 г.
Русија

Алексеј Алехин (1888–1939 г.) бил руски мајстор во шах и брат на светскиот шампион во шах, Александар Алехин.

Неговиот татко бил богат земјопоседник, предводник на благородништвото и член на Државната дума, а мајка му била наследничка на индустриско богатство. И тој и неговиот помлад брат Александар биле научени на шах од нивната мајка.

Алексеј ремизирал со Хари Нелсон Пилсбери кога американскиот мајстор играл симултанка со заврзани очи во Москва во 1902 година. Тој го делел четвртото место со друг на есенскиот турнир во шаховскиот клуб Москва во 1907 година, додека Александар го делел единаесеттото место со друг. Алексеј освоил трето место во Москва во 1913 година (победил Олдржих Дурас), а делел трето место во Москва во 1915 година. Бил уредник на шаховското списание „ Шахмати виесник “ од 1913 до 1916 година.[1]

По Октомвриската револуција, тој освоил трето место на турнирот за аматери во Москва, одржан во октомври 1920 година,[2] додека неговиот брат Александар го освоил првото шаховско првенство на СССР таму.[3]

Тој освоил трето место во Санкт Петербург во 1923 година, и освоил 12 место во Москва во 1924 година, го делел четврто и петто место во Харков во 1925 година (второто украинско првенство во шах, Јаков Вилнер го победил), го освоил 11 место во Одеса во 1926 година (украинско првенство, Борис Верлински и Марски победиле), и го освоил 8 место на Полтава во 1927 година (украинско првенство, освоен од Алексеј Селезниев).[4][5] Тој ја освоил шампионската титула во Харков во Украина и служел како извршен член на одборот на шаховската федерација на СССР. Тој исто така бил секретар на украинската шаховска федерација и уредник на првиот советски шаховски турнир на годишно ниво, објавен во 1927 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bill Wall's Chess Master Profiles - Alekhine (Sep 24, 2005)“. Архивирано од изворникот на 2009-10-26.
  2. „Title Unknown“. Архивирано од изворникот на 2009-10-21.
  3. „Chess Tournaments: Russian olympiad 1920 - crosstable“. Архивирано од изворникот на 2011-07-07. Посетено на 2008-03-09.
  4. http://www.geocities.com/al2055km/ch_repub.htmlRUSbase. 2009-10-25.
  5. „Archived copy“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-07-04. Посетено на 2015-09-20.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link) Name Index to Jeremy Gaige's Chess Tournament Crosstables, An Electronic Edition, Anders Thulin, Malmö, 2004-09-01