Алекса Фесер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{{Name}}}
Основни податоци

Алекса Фезер (роден на 30 декември 1979 година), понекогаш позната како Алекса Фазер е германски пејач и текстописец. Таа е позната по учество во Unser Song für Österreich .

Кариера[уреди | уреди извор]

Фезер е родена во Висбаден и се заинтересирал за музика на четиригодишна возраст. Таа вели дека нејзиниот дедо, џез-пијанист е нејзината најголема музичка инспирација. Работи како пејачка за песната " No Angels", Џулиет Шоппман, Џоана Цимер, Томас Андерс, Рики Мартин и Мајк Леон Грош .

Во јануари 2015 година, таа била најавена како еден од седумте основани уметници кои учествуваа во Unser Song für Österreich .[1] Се натпреваруваше со песните "Glück" и "Das Gold von morgen".[2][3] Таа го поминала 1-ви круг, по изведувањето на "Глук", но не успеала да се квалификува за 3 круг со било која од нејзините песни.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со избрани графички позиции, бројки за продажба и сертификати
Наслов Детали за албумите Позиции на врвна карта
GER</br> [4]
AUT</br> [5]
SWI
Ich gegen mich
 • Објавено на: 8 август 2008
 • Етикета: Sony Music
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
- - -
Злато фон Морген
 • Објавено: 26 септември 2014
 • Етикета: Ворнер Музика
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
19 - -
Zwischen den Sekunden
 • Објавено на: 21 април 2017 година
 • Етикета: Ворнер Музика
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
3 27 34
А!
 • Објава: 10 мај 2019 година
 • Етикета: Ворнер Музика
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
7 74 65

Синглови[уреди | уреди извор]

Список на синглови, со избрани графички позиции и сертификати
Наслов Година Позиции на врвна карта Албум
GER</br> [6]
AUT</br> [5]
"Ich heirat mich selbst" 2007 година - - Ich gegen mich
"Хипнонизиер" 2008 година - -
"Wir sind hier " 2014 - - Злато фон Морген
"Глук" 2015 63 -
"Мех како лаи" - -
"Медизин" 2016 година - - Zwischen den Sekunden
"Wunderfinder"</br> (со проклетство )
2017 - 62
"Leben" - -
"Златен реден" 2018 - - А!
"1А" 2019 - -
"-" означува снимка што не е нацртана или не е објавена на таа територија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Brey, Marco (14 January 2015). „Germany: Seven national final acts announced“. Eurovision.tv. Посетено на 14 January 2015.
 2. Sieben Vorentscheid-Acts stehen fest Error in Webarchive template: Empty url. vom 14. Januar 2015
 3. Alexa Feser benennt ihre Songs für den Vorentscheid vom 14. Januar 2015
 4. „Alexa Feser“. GfK Entertainment. GfK Entertainment. Посетено на 5 March 2015.
 5. 5,0 5,1 „Discographie Alexa Feser – austriancharts.at“. Hung Medien. Посетено на 16 March 2017.
 6. „Chartverfolgung / Feser, Alexa“. Media Control Charts. Посетено на 3 March 2017.