Александaр Васјонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александaр Васјонов
Роден април 22, 1988(1988-04-22)
Јарослављ, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 23)
Јарослављ, Русија
Позиција десно крило
Shoots десна
Played for ХК Локомотив Јарослав (RSL)/(KHL)
Lowell Devils (AHL)
New Jersey Devils
Национален тим  Русија
Драфт 58, 2006
New Jersey Devils
Кариера 2005–2011
Медали
Натпреварувач за  Русија
Ice hockey
World Junior Championships
Сребро 2007 Sweden

Александaр Васјонов (роден на 22 април 1988 во Јарослављ - 7 септември 2011) беше руски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]