Прејди на содржината

Дедеагач

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Александруполис)
Светилникот во Дедеагач
Дедеагач на картата на општината Дедеагач во областа Источна Македонија и Тракија

Дедеагач (грчки: Αλεξανδρούπολη, Александруполи; турски: Dedeağaç) — град во округот Марица (Еврос), Западна Тракија во североисточниот дел на Грција[1].Претставува административен центар на истоимената општина Дедеагач, дел од административната област Источна Македонија и Тракија. Градот е центар и на Дедеагачката, Трајануполската и Самотракиска епархија на Грчката православна црква.

Градот е сместен на северниот брег на Егејското Море на неколку километри западно од устието на реката Марица (Еврос) во подножјето на ниската планина Овчарица (Цопан). Брои 55 000 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Населението главно се состои од Грци. Повеќето од нив потекнуваат од бегалци од Азија. Во последните три пописа, бројот на населението се движело како што следи:

  • 1981. г. - градот 35.999 на. - Општина -
  • 1991. г. - градот 37.904 на. - Општина 41.860 на.
  • 2001. г. - градот 48.885 на. - Општина 52.720 на.

Личности[уреди | уреди извор]

Родени

Наводи[уреди | уреди извор]Предлошка:Дедеагач