Прејди на содржината

Александровска гробница

Од Википедија — слободната енциклопедија

41°58′47″N 25°44′17″E / 41.97972° СГШ; 25.73806° ИГД / 41.97972; 25.73806

Ловечка сцена на главната камерна фреска

Александровска гробница ― тракиска могила и гробница ископана во близина на Александрово, Област Хасково, југоисточна Бугарија, датирана во ок. 4 век п.н.е.

На 17 декември 2000 година гробницата била случајно откриена од машина за поместување на земја.[1] Ограбувачите потоа влегле во гробницата, оштетувајќи некои од нејзините фрески. Во 2001 година бугарскиот археолог Георги Китов го предводел спасувачкото ископување на гробницата, откривајќи тркалезна комора од околу 3 метри во дијаметар, достапно преку мала преткомора и тунел, приближно 6 метри долг. И предкомората и главната комора се украсени со добро сочувани фрески кои го одразуваат знаењето на уметникот за доцната класична и ранохеленистичка уметност.[2] Фреската во главната комора прикажува ловечка сцена каде што дива свиња е нападната од ловец на коњ и гол човек со двострана секира. Двостраната секира се толкува како претставување на кралската моќ,[1] голиот човек како претставник на Залмоксис,[3][4] тракискиот бог на Сонцето што одговара на Зевс.[3][4]

Графитот во комората на кој е испишано тракиското име Коземасес го означува или благородниот патрон на гробницата[2] или неговиот уметник.[5]

Александровската гробница е датирана на почетокот на 4 век п.н.е.[6] Ѕидните слики покажуваат промена во изгледот поради старогрчкото влијание.[6] На ѕидните слики исчезнале брадите, тетоважите, наметките, чизмите, капите, горните јазли.[6] Старогрчките обувки им ги заменуваат чизмите.[6] Гробницата можеби е трибалска.[7]

Се забележуваат и други промени како Тракијците кои носат златни или бронзени марки околу вратот (обично три).[6]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Webber, Christopher. "The Alexandrovo Tomb and other Recent Discoveries" Архивирано на 7 март 2012 г., Slingshot 216, July 2001, pp. 47-I–50
  2. 2,0 2,1 Theodossiev, Nikola, "The tholos tomb at Alexandrovo: Thracian funerary paintings in a broader context" Архивирано на 2 април 2008 г., 2005
  3. 3,0 3,1 Wagner, Hans (5 August 2004). „Die Thraker“. Eurasisches Magazin (германски). Посетено на 19 January 2020.
  4. 4,0 4,1 Dimitrov, Kalin (12 September 2008). „Thracian tomb of Aleksandrovo“. Chain. Посетено на 19 January 2020.
  5. Petrov, Irko. "The Thracian Tomb in Aleksandrovo" Архивирано на 6 јули 2011 г., Haskovo, 2007
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 The Thracians 700 BC–AD 46 (Men-at-Arms) by Christopher Webber and Angus McBride, 2001, ISBN 1841763292, p. 19 Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „McBride“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  7. The Cambridge Ancient History, Volume 6: "The Fourth Century BC" (Hardcover) by D. M. Lewis, ISBN 0521233488, 1994, p. 463