Александрија (Луизијана)

Координати: 31°17′34″N 92°27′33″W / 31.29278° СГШ; 92.45917° ЗГД / 31.29278; -92.45917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Александрија
Град
Град Александрија
Широк поглед на центарот на Александрија
Широк поглед на центарот на Александрија
Прекар(и): Alex (typically pronounced Ellic)
Местоположба на Александрија во Рапидес Парохијата, Луизијана.
Местоположба на Александрија во Рапидес Парохијата, Луизијана.
Земја САД
Сојузна држава Луизијана
ПарохијаРапидс
Incorporated1818
City Charter1882
Управа
 • ГрадоначалникЖак Рој (D)
Површина[1]
 • Град75.32 км2
 • Земјишна73.53 км2
 • Вода1.79 км2
Население (2010)
 • Град47.723
 • проц. од (2016)[2]47.832
 • Густина650.48/км2
 • Метро153.922
Часовен појасCST (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)CDT (UTC−5)
ZIP codes71301-03, 06–07, 09, 11, 15
Повик. бр.318
Phone Number Prefixes201, 290, 308, 420, 427, 441–443, 445, 448, 449, 473, 483, 484, 487, 542, 561, 619, 767, 769, 787, 880
Мреж. местоcityofalexandriala.com
Александрија Добредојдовте Пријавете се на автопатот Луизијана 28 Западно.

Александрија е деветтиот по големина град во државата Луизијана и е парохија во округот Рапидс, Луизијана, САД.[3] Се наоѓа на јужниот брег на Црвената Река во речиси точниот географски центар на државата. Тоа е главниот град на метрополитенската област Александрија (население од 153.922 жители), што ги опфаќа сите парохии на Рапидес и Грант. Нејзиниот соседен град е Пиневил. Во 2010 година, населението изнесувало 47.723 жители, што претставува зголемување од 3 отсто од пописот во 2000 година.[4]

Ротари интернационал Часовникот (1916), со Александрија градското собрание (изградена во 1963) во позадина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2016 U.S. Gazetteer Files“. United States Census Bureau. Посетено на Jul 2, 2017.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име USCensusEst2016.
  3. „Find a County“. National Association of Counties. Архивирано од изворникот на May 31, 2011. Посетено на 2011-06-07.
  4. „2010 Census“. quickfacts.census.gov. Архивирано од изворникот на January 7, 2012. Посетено на April 27, 2012.