Прејди на содржината

Александриска детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александриска детелина
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Александриска детелина
Научен назив
Trifolium alexandrinum
L.
Синоними[1]
 • Trifolium albiceps Ehrenb. ex Sweet
 • Trifolium alexandrinum subsp. serotinum (Zohary & Lerner) P.Silva
 • Trifolium alexandrinum var. serotinum Zohary & Lerner
Александриска детелина
Научна класификацијаedit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Нерангирано: Fabales
Семејство: Fabaceae
Подсемејство: Faboideae
Род: Trifolium
Вид:
T. alexandrinum
Биномен назив
Trifolium alexandrinum

Синоними[1]
 • Trifolium albiceps Ehrenb. ex Sweet
 • Trifolium alexandrinum subsp. serotinum (Zohary & Lerner) P.Silva
 • Trifolium alexandrinum var. serotinum Zohary & Lerner

Александриска детелина (латински:Trifolium alexandrinum ( египетска детелина, детелина berseem) е годишна детелина која се одгледува претежно во наводнувани суптропски региони и се користи како мешункаста култура. Таа е важна зимска култура во Египет, каде што можеби се одгледувала уште од античко време,[2][3] и бил воведен во северна Индија на почетокот на деветнаесеттиот век. Се одгледува и во САД, Европа, Кина и Австралија.

Растението достигнува 30 до 100 см висина со исправени или нагорни стебла. Постојат два вида на оваа детелина, еднократна и повеќекратна. Едноделните сорти, како „Балади“, имаат висока точка на растење и имаат слабо закрепнување откако ќе се окосат. Повеќекратните сорти, како „Фрсти“, имаат пониска точка на растење што овозможува повеќекратна жетва од едно сеење.

Александриската детелина е генерално чувствителна на мраз и треба да се сади само откако ќе помине сезоната за мраз. Исклучок е „Frosty“ berseem clover која била развиена од Grassland Oregon, Inc. и објавена во 2016 година. Оваа сорта е способна да преживее температури до 5 степени.[4]

Александриската детелина е способна да произведе до 8 тони сточна храна во една сезона на растење.[5] Александриската детелина е слична по квалитет на сточна храна со онаа на луцерката.

Зелено ѓубриво. Александриската детелина може да се користи и како покривна култура за сузбивање на плевелите или како зелено ѓубриво што обезбедува азот за следните култури. Како култура со зелено ѓубриво.,

Александриската детелина како сточна храна[уреди | уреди извор]

Александриската детелина обезбедува високо хранлива и вкусна сточна храна за добитокот во зимската сезона во повторени сечи. Содржи 17% сурови белковини, 25,9% сурови влакна и 60-65% содржина на TDN (Вкупно сварливи хранливи материи).[6] НаАлександриската детелина и треба блага температура за да никне и дополнително да се воспостави. Нејзиниот раст е ограничен за време на многу студено или ладно време. Расте добро на средно до тешки почви и се спротивставува на соленоста.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Trifolium alexandrinum L.“. Plants of the World Online. Кралски ботанички градини во Кју. Посетено на 28 April 2022. (англиски)
 2. Muhammad, Dost; Misri, Bimal; El-Nahrawy, Mohamed; Khan, Sartaj; Serkan, Ates (2014). Egyptian clover (Trifolium alexandrinum) (PDF). Cairo: FAO Regional Office for the Near East and North Africa. ISBN 9785-108008-5-92.
 3. Oushy, Hamdy (2008). „USAID Fact Sheet: Berseem Clover“ (PDF).
 4. „Cold Tolerant Berseem Clover Provides Frost Seeding Option“. AgNewsWire (англиски). 2018-01-16. Посетено на 2019-07-06.
 5. „Berseem Clover“. www.sare.org. Посетено на 2019-07-06.
 6. „Dairy Knowledge“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]