Александра Кублицкаја-Пиотух

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александра Андреевна Кублицкаја-Пиотух, родена Бекетова (18 [ст. ст. 1860] март, Харков, Руско Царство - 25 февруари 1923, Санкт Петербург, СССР) - руска преведувачка и писателка. Мајка на поетот Александар Блок.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во семејството на ботаничарот, организатор и популаризатор на науката, професор Андреј Николаевич Бекетов (1825-1902). Мајка ѝ, Елизавета Григорјевна, родена Карелина, (1834-1902) била преведувачка.

Во јануари 1879 година таа се омажила за Александар Љвович Блок (1852-1909), адвокат и професор на Универзитетот Варшава. Во ноември 1880 година, во семејството се родил синот Александар, иден поет. По раѓањето на нејзиниот син, Александра Андреевна ги раскинала односите со нејзиниот сопруг, поради тешкиот карактер на сопругот.

Во 1889 година, таа успеала да го добие документот на Синодот за развод од нејзиниот прв сопруг и се омажила за еден офицер на гардата, Франц Феликсович Кублитски-Пиотух.

Во есента 1907 година, заедно со нејзиниот сопруг, кој добил ново преместување во службата, заминале во Талин. Тешко ѝ било да се оддели од синот, таа ја доживеала својата нова средина како многу туѓа. Кублитски-Пиотух се вратиле во Санкт Петербург есента во 1911 година.

Во 1896 година ѝ се појавиле знаци на нервно нарушување, вклучително и напади од епилептична природа. Пронајдена ѝ е сериозно развиена срцева маана. Со текот на годините, болните манифестации се интензивирале. Во врска со напредокот на нервната болест со „ментална пристрасност“ во 1910 и 1917 година, таа престојувала неколку месеци во санаториуми.

Во јануари 1920 година, нејзиниот сопруг починал. На 7 август 1921 година починал и синот. На 25 февруари 1923 година починала и самата Александра Андреевна.

Таа била погребана на православните гробишта во Смоленск во Петроград покрај гробот на нејзиниот син. Во 1944 година, нејзината пепел истовремено со пепелта на А. Блок биле погребани кај Книжевниот мост на гробиштата Волковское.[1]

Мајка и син[уреди | уреди извор]

Синот заземал централно место во животот на Александра Андреевна. Во раните години, таа имала огромно влијание врз него. Александра Андреевна му ги препорачала на синот поетите како Полонски и Фет, Шарл Бодлер и Пол Верленн, го заинтересирала за Аполон Григорјев и Владимир Соловјов. Тие заедно ги следеле новите трендови во поезијата и филозофијата, разговарале за политички вести и контроверзии.

Книжевна активност[уреди | уреди извор]

Надгробна плоча А.И. Кублицкаја-Пиотух и М.И. Бекетов на Книжевни мостови

Во својата младост, Александра Андреевна напишала многу песни, но ги сметала за слаби и ирелевантни. Нејзините први публикации биле песни за деца во списанијата „Семејни вечери“ и „Играчка“. Таа започнала со систематски преводи и печатење на барање, по нејзиниот втор брак.

Таа го превела Оноре де Балзак, Алфонс Доде, Емил ЗолаЗола, Ги де Мопасан, М. Превост, Гистав Флобер, Еркман-Шатријан. Таа го превела Шарл Бодлер, Пол Верлен, Виктор Иго, Сили Придом, Ф. Копе Алфред де Мисе,Жил Верн и други. Некои нејзини преводи биле објавени под уредништво и со предговор на А. Блок.

Таа напишала популарна биографија за Михаил Ломоносов. Била ангажирана и во уредничка работа, пишувала рецензии. Преводите направени од Кублицкаја-Пиотух се објавуваат до денес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Могила А. А. Кублицкой-Пиоттух на Волковском кладбище“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-12-01. no-break space character во |title= во положба 10 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]