Александра Коело Ахндорил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александра Коело Ахндорил

Александра Коело Ахндорил (родена на 2 март 1966 година) е шведска писателка. Родена е од мајка Португалка и татко Швеѓанец и пораснала во Хелсингборг на јужниот брег на Шведска.[1] Во раните 90-ти, Александра се преселила во Стокхолм за да се занимава со глумечка кариера пред да го смени фокусот кон пишувањето.

Во 2003 година, таа го објавила својот дебитантски роман Stjärneborg ( Стернеборг ) за животот на астрономот Тајхо Брахе . Романот ја добил наградата „ Katapult Prize [sv] следната година, следен од Birgitta och Katarina( Биргита и Катарина, 2006) за животот на Света Биргита од Шведска и Mäster (2009), за радикалниот социјалист Аугуст Палм .[2]

Заедно со нејзиниот сопруг Александар Ахндорил, Александра пишува под псевдонимот Ларс Кеплер,[3] автор на меѓународната бестселер серија Јоона Лина .

Покрај работата како автор, Александра била и литературен критичар за два од најголемите шведски весници, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6teborgs-Posten" rel="mw:ExtLink" title="Göteborgs-Posten" class="cx-link" data-linkid="42">Göteborgs-Posten</a> и <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Dagens_Nyheter" rel="mw:ExtLink" title="Dagens Nyheter" class="cx-link" data-linkid="43">Dagens Nyheter</a> .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Förlag, Albert Bonniers. „Alexandra Coelho Ahndoril - Albert Bonniers Förlag“. www.albertbonniersforlag.se (шведски). Посетено на 2017-11-02.
  2. (www.thinkweb.bg), PixelHouse.bg (office@pixelhouse.bg), powered by th!nkcms. „Lars Kepler“. enthusiast.bg. Архивирано од изворникот на 2017-11-07. Посетено на 2017-11-02.
  3. „Lars Kepler - Lars Kepler“. Lars Kepler (шведски). Посетено на 2017-11-01.