Александра Заци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марија Александра Паула Луиз Јадемир Заци, позната како Александра Заци (родена на 7 јуни 1966 година во Рапало, Италија ) е шведски готвач, новинар и телевизиски водител.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1998 година, Зази се здобила со слава откако победила во реалното шоу „ Експедиција Робинсон 1998“, исто така познато како Преживеан во неговата втора сезона, станувајќи и првата жена победничка на реалното шоу.[2][3]

По нејзината победа, таа станала телевизиска водителка на емисии за готвење како Köket на ТВ4 и Мени на шведското радио P1. Таа, исто така, била известувач за Spårlöst försvunnen на ТВ3 и исто така била гостин на многу радио и телевизиски програми од 1998 година. Зази е и новинар кој пишува за храна за неколку шведски списанија. Таа е колумнист на весникот Гетеборгс-Постен, а исто така и во Матмагасинет. Таа е сопственик на ресторан .[4]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Победник на експедицијата Робинсон 1998 година
  • Победник на Riksmästerskapet i matlagning 2006 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Alexandra Zazzi lagar ekologiskt - Mattips Inspiration Festmat | Recept Middagstips på Allt om mat“. Alltommat.se. 2010-04-23. Архивирано од изворникот на April 26, 2010. Посетено на 2010-12-21.
  2. „Aftonbladet nöje: Expedition Robinson“. .aftonbladet.se. 1998-12-06. Посетено на 2010-12-21.
  3. "Expedition Robinson" genom åren“. DN.SE. 2010-12-15. Архивирано од изворникот на June 25, 2009. Посетено на 2010-12-21.
  4. „Dotter bossar pappa i köket - Nyheter“. helagotland.se. 2010-03-08. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 2010-12-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]