Александра Далстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александра Далстрем во ноември 2014 година
Александра Далстрем во ноември 2014 г.

Лена Марина Александра Далстрем (12 февруари 1984 година) е шведска глумица и филмски режисер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Далстрем го добила меѓународното внимание во 1998 година, откако глумела како „Елин“ во филмот Покажи ми љубов. За ова, таа ја освоила наградата Гулдбаге за најдобра глумица, заедно со Ребека Лилjeберг. И покрај тоа што добила бројни понуди да глуми во други филмови, таа одби, изјавувајќи дека сака да се концентрира на завршување на училиштето.

Кога еднаш ја прашале кога била помлада што сака да биде кога ќе порасне, Далстрем изјавила: „Сериски убиец, или рок -звезда“.

Во 2002 година, Далстрем работела како помошник режисер и руски преведувач, заедно со режисерот Лукас Мудисон , „Покажи ми љубов“, во неговиот филм „Лилиа 4-секогаш“.

Во 2007 година Далстрем имала мала улога во холандската сапуница Добри времиња Лоши времиња на РТЛ 4. Таа глумела шведска студентка за размена по име Скајлар Нилсон. На 18 април 2008 година, таа се вратила на оваа улога за краток период.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Далстрем е родена во Јевле, Шведска, а израснала во Стокхолм. Нејзината мајка, Ирина Борисовна, е Русинка, а нејзиниот татко е Швеѓанец. Зборува шведски, руски, германски, француски, англиски и италијански.

Живеела сама во Стокхолм откако завршила средно училиште. Таа продолжила да глуми во театар. По неколкугодишна пауза, Далстрем повторно глуми во филмот Мис на Шведска, за кој добила поволни критики.

Во текот на есента 2004 година, таа била диџеј за најголемото ток-шоу доцна навечер во Шведска, наречено „Доцна ноќ со Лук“, за кое првично била интервјуирана во мај 1998 година со Ребека Лилјеберг за нејзината глума во „Покажи ми љубов“. На нејзиното деби како диџеј за шоуто, гости биле Р.Е.М и британскиот глумец Пол Бетани.

По завршувањето на студиите, таа живеела во Рим, Италија, пред да се врати во Стокхолм и повторно продолжува со сериозна глумечка кариера. Далстрем моментално е во врска со Јакоб Виклендер. Тие имаат ќерка заедно, Флоренс.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Вистина или последица (1997)
 • Свети Микаил (серијал) (1998)
 • Покажи ми љубов (1998)
 • Кранес кондитори (театарска претстава) (1999)
 • Во кревет со Дедо Мраз, ака Дедо Мраз е татко на сите
 • Прекрасен свет (театарска претстава) (2001)
 • Ла Карпе (краток филм) (2001)
 • Мис Шведска (2004)
 • Добри времиња, лоши времиња (ТВ серија во Холандија) (2007, 2008)
 • Астро: Урбана басна во магичен Рио Де Жанеиро (2012)
 • Блонди (2012)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • aftonbladet.se, шведска приказна за новиот живот како диџеј