Александра Грипенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александра Грипенберг
Александра Грипенберг

Александра Грипенберг, позната и како Александра ван Грипенберг, (30 август 1857, Куркијоки, Финска - 24 декември 1913 година) била финска општествена активистка, авторка, уредничка, издавач на весници и избрана политичарка и била водечки глас во движењето за жените. права во Финска на крајот на 20 век. [1] Таа била позната и како Феноман .

Таа ја основала првата официјална организација за правата на жените во Финска, Suomen Naisyhdistys (Финско женско здружение), во Хелсинки во 1884 година. Помеѓу 1887-1888 година, таа патувала во Англија и САД за да студира лекции од движењата на жените во тие земји. Турнејата ја инспирирала нејзината книга Половина година во новиот свет (1889). Таа служела како благајник на Меѓународниот совет на жени од 1893-1899 година.

Кога Финска им додели право на глас на жените во 1906 година, Грипенберг била една од десетте избрани конзервативки, заедно со уште девет жени кои припаѓале на Социјалдемократската партија, што ја прави една од првите жени избрани во Парламентот на Финска . Таа била избрана преку конзервативната Финска партија, што на моменти и било тешко бидејќи зборувала шведски, а партијата зборувала фински со силна поддршка од селата во финската област.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Јалиноја, Риита. „Движењето за ослободување на жените во Финска“, Журнал за скандинавска историја 5 (1980): 36-49.
  • Корпи-Томмола, Аура. „Борејќи се заедно за слобода: национализам, социјализам, феминизам и право на глас на жените во Финска 1906 година“. Весник за скандинавска историја 15 (1990): 181-91.
  • Моринг, Ана, ед. Политика на полот: век на правото на глас на жените во Финска . Хелсинки: Отава, 2006 година.
  • Рапапорт, Хелен. „Александра ван Грипенберг“. Во Енциклопедија на жени социјални реформатори, уредена од Хелен Рапапорт. Санта Барбара: ABC-CLIO, 2001, 723-724.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Works by Alexandra Gripenberg at Project Gutenberg
  • Works by or about Alexandra Gripenberg at Internet Archive
  • Works by Alexandra Gripenberg at LibriVox (public domain audiobooks)
  1. Wayne, Tiffany K. (17 October 2011). Feminist writings from ancient times to the modern world a global sourcebook and history. Santa Barbara: Greenwood. стр. 384–385. ISBN 978-0313345814.