Александра Вестер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александра Вестер.

Александра Валери Вестер (гер. Alexandra Valerie Wester, Гамбија [1], 21 март 1994 година ) е германска атлетичарка, специјалист за скок во далечината. Покрај тоа, се натпреварува во спринтот и седмобој.

Животопис[уреди | уреди извор]

Александра Вестер е родена во Гамбија во мешан брак од таткото на Германец и мајка Гамбијка [2]. Таа била членка на АК Мајнц.[3] . Студирала на Универзитетот во Мајами [2] а продолжила со студиите во Келн [4] .

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2009 година, на германското првенство, Александра Вестер освоила 4 095 поени и поставила нов германски рекорд.[5] Талентот со скок од далечина се покажал на германското јуниорско првенство со помалку од 18 години. Зазела второ место, иако сите противници биле 2 години постари од неа.

Во 2015 година, таа го достигнала својот личен рекорд во скок во далечина од 6,59 метри.

Во сезоната 2016, таа зела учество во Лајпциг на германското првенство во сала, освојувајќи прво место и личен рекорд од 6,95 метри во сала. Дебитираше на Светското првенство во Портланд, каде што завршила 6-та со скок од 6,67 метри.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Год. Конкуренција Град Дисциплина Пласман Резултатот Бел.
Репрезентативец на Германија
2016 година. Светско првенство во сала Портланд САД Скок во далечина 6. 6.67 м [1]
Европско првенство Амстердам Холандија Скок во далечина 7. 6,51 м [2]

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

На отворено
 • 200 м - 24,79 (1,9) - Мајнц, 24 мај 2014 година
 • 800 метри - 2: 19,86 - Мајнц, 25 мај 2014 година
 • 100 метри пајтон - 14,41 (0,8) - Мајнц, 24 мај 2014 година
 • Скок во висина - 1,58 - Мајнц, 24 мај 2014 година
 • Скок во далечина - 6,79 (0,5) - Обертоиринген 5 јуни 2016 година
 • Фрлање на џуле - 12,07 - Мајнц, 24 мај 2014 година
 • Фрлање копје - 38.23 - Мајнц, 25 мај 2014 година
 • Седмо - 5.523 - Мајнц, 25 мај 2014 година
Во сала:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Alexandra Wester wechselt Trainer und Verein pm/sim, Wechselbörse, auf: leichtathletik.de, vom 17. 11. 2015, abgerufen 15.7.2016
 2. 2,0 2,1 Michael Reinsch (2016-03-18). „Vom Catwalk in die Weitsprunggrube“. Frankfurter Allgemeine Zeitung. Посетено на 2016-05-23.
 3. USC fördert eigene Athleten, Aktuelles, 20. 10. 2013, auf: usc-mainz.com, abgerufen 15. 7. 2016.
 4. Andreas Riechert und Marvin Lauser: Alexandra Wester verlässt USC Mainz, auf: allgemeine-zeitung.de, vom 18. 11. 2015., abgerufen 15. 7. 2016.
 5. Deutscher Rekord durch Alexandra Wester, Aktuelles, 3.8.2009. auf: usc-mainz.com, abgerufen 15. јул 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]