Прејди на содржината

Александар фон Вагнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фон Вагнер во 1880 година

Александар, првично Шандор фон [1] Вагнер (16 април 1838 - 19 јануари 1919) бил унгарски сликар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гробот на Александар фон Вагнер во Минхен

Вагнер е роден во Пешта. По дипломирањето на гимназијата во неговиот роден град на деветнаесет години, влегол во Академијата за ликовни уметности во Виена каде што бил студент на Хенрик Вебер. Следната година, тој се префрлил на Кралската академија за ликовни уметности во Минхен и го подучувал професорот Карл фон Пилоти од 1856 до 1864 година. Од 1869 до 1910 година бил професор по историја во сликарството во Минхенската академија. Неговите теми се историски слики и особено унгарски животни сцени.[2] Портретот на Фон Вагнер насликан од Франц Лахнер се наоѓа во колекцијата на музејот Гебрудер-Лахнер во Рајн од 2003 година.[3] Меѓу неговите ученици биле Пал Сињеј Мерс , Емил Визел , Антон Ажбе , Францишек Ѓмурко .[4]

Фон Вагнер починал во Минхен, каде што е погребан во Aлтер Судфриедхоф.

Дела[уреди | уреди извор]

Титуш Дуговиц се жртвува во Опсадата на Белград (1456)

Неговата најпозната работа е Трка со кочии (сега во уметничката галерија Манчестер [5] ), која тој ја насликал за изложбата во Виена (1873), а потоа ја зголемил големината на делото за Колумбиската изложба (саем во Чикаго) во 1893 година.[6] Сликата го прикажува крајот на трката на кочија во Циркус Максимус во Стариот Рим , со кој предводел царот Домицијан. Тркачката кочија била завршена во 1882 година само две години по објавувањето на Бен-Хур. Сликата го прикажува губењето на тркалото на кочија за време на трката. Во оригиналната книга тркалото е "скршено", на сликата се покажува непроменета вртејќи налево.

Во делото По Ловот (1864) Вагнер ја насликал својата сопруга Берта фон Олденбург во кругот на елегантна ловечка компанија, облечена во историските носии од периодот на Матијас Корвинус. Уште едно познато дело било тркалезна панорама на стариот Рим , насловена како Das alte Rom mit dem Triumphzuge Kaiser Constantin’s im Jahre 312 n.Chr., кој тој го насликал во соработка со Јозеф Билман во Минхен во 1888 година. Сликата била уништена и пресликана од Јадегар Асиси во Лајпциг панометарот.[7]

Дополнителни работи (селекција)
 • По Ловот (Матијас Корвинус)
  По Ловот (Матијас Корвинус)
 • Titusz Dugovics opfert sich in der Schlacht um Belgrad ( Титуш Дуговиќ се жртвува во Битката кај Белград ), 1859
 • Königin Izabella's Abschied aus Transsylvanien ( Разделбата на кралицата Изабела со Трансилванија )
 • Markttag
 • Mátyás besiegt Holubár ( Mатјаш го поразува Голубар , фреска), Унгарската државна операска куќа , 1865
 • Pferdetrieb auf der Hortobagyer Puszta во Унгарија , околу 1880 година
 • Das Wagenrennen , 1882 година, денес во уметничката галерија Манчестер
 • Wagenrennen im Circus Maximus in Rom zur Zeit des Domitian
 • Ungarisches Fuhrwerk
 • декорација на "Saal der Republiken" (холот на републиките), Хамбург Ратаус , 1899 "Трка со кочии" ( уметничка галерија Манчестер , Англија)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Предлошка:German title von
 2. Вагнер, Сандор (Александар) фон [1] (германски), Минхенската академија за ликовни уметности.
 3. Festakt der Stadt Rain am 200. Geburtstag Franz Lachners [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. (German), 2003
 4. Вагнер, Сандор (1838, Пешта - 1919, Минхен)[2] , hung-art.com.
 5. „Манчестер уметничката галерија онлајн“. Архивирано од изворникот на 2014-04-19. Посетено на 2019-01-26.
 6. Каталог на сликите во уметничката галерија на Меѓудржавната индустриска изложба на Чикаго (1877) [3]
 7. Рим CCCXII [4]