Александар Цфасман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Постер за „Савој блуз“ на Александар Цфасман објавен во 1927 година
Постер за „Савој блуз“ на Александар Цфасман објавен во 1927 година

Александар Наумович Цфасман бил советски џез пијанист, композитор, диригент, аранжер, издавач и активист.[1] Се родил на 14 декември 1906 година, а починал на 20 февруари 1971 година. Тој бил важна личност во Советскиот Џез од периодот на средината на 1920-тите до крајот на 1960-тите.

Цфасман е роден во Александровск (сегашно Запорожје, Украина). Тој дипломирал на музичката школа во Нижегород во 1923 година и таму свирел на тапани во оркестарот и дипломирал и на Конзерваториумот во Москва во 1930 година по пијано на Феликс Блуменфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]