Александар Цфасман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Александар Наумович Цфасман бил советски џез пијанист, композитор, диригент, аранжер, издавач и активист. [1] Се родил на 14 декември 1906 година, а починал на 20 февруари 1971 година. Тој бил важна личност во Советскиот Џез од периодот на средината на 1920-тите до крајот на 1960-тите.

Цфасман е роден во Александровск (сегашно Запорожје, Украина). Тој дипломирал на музичката школа во Нижегород во 1923 година и таму свирел на тапани во оркестарот и дипломирал и на Конзерваториумот во Москва во 1930 година по пијано на Феликс Блуменфелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Столетию Александра Цфасмана посвящается (Dedicated to the 100th Anniversary of Alexander Tsfasman) Online Jazz Journal: Jazz.ru Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)