Александар Цветковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Цветковиќ
Прекар(и) "Цвеле"
Позиција Плејмејкер
Висина 1,88 м
Тежина 75 кг
Екипа КК МЗТ Скопје
Роден 12 септември 1993 (1993-09-12) (25 г.)
Белград, Србија
Националност Србин
Проф. кариера 2010–
Кариера
КК Црвена звезда (2010–13)
КК МЗТ Скопје (2013-)

Александар Цветковиќ (роден во Белград, 12 септември 1993.) е српски кошаркар. Игра на позиција плејмејкер, моментално настапува за МЗТ Скопје на позајмица од КК Црвена звезда