Александар Фолифоров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Фолифоров
Фолифоров на Џиро д’Италија 2016
Лични податоци
Цело имеАлександар Сергеевич Фолифоров
Роден8 март 1992 (1992-03-08) (31 г.)
Ковров,  Русија
Висина1,81 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2012
2013
2013
2014
2015-
Итера-Катјуша
Хеликоптерс
РусВело (стажант)
Итера-Катјуша
РусВело
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
26 мај 2016

Александар Фолифоров (руски: Александр Сергеевич Фолифоров; р. 8 март 1992 во Ковров) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело.

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Џиро д’Италија 2016,[1] каде го освоил поединечниот хронометар на петнаесеттата етапа.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. Етапа 4 Гран при Адигеја
2. Трофео ПИВА
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
6. Краен пласман Ронд де л’Изар
1. Бодовен пласман
1. Планински пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2015
1. Краен пласман Гран при Сочи
1. Етапа 4 (ITT)
2. Гран при Сочи Мајор
10. Трка околу Словенија
2016
1. Етапа 15 (ITT) Џиро д’Италија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  2. „Stage 15: Foliforov stuns as Nibali falters in TT“. Velo News. Посетено на 22 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]