Александар Соболев (фудбалер,роден 1997)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соболев во Спарта Москва 2020

Александар Сергеевич Соболев ( руски: Александр Сергеевич Соболев; роден на 7 март 1997 година) — руски фудбалер кој игра за Спартак Москва како напаѓач .

Кариера[уреди | уреди извор]

Соболев дебитираше во руската Премиер лига за ФК Том Томск на 5 декември 2016 година на натпревар против ФК Уфа .[1]

Соболев постигна повеќе голови од кој било друг играч во Рускиот куп 2017-18 .

На 2 февруари 2019 година, Соболев се приклучи на Јенисеј Краснојарск на позајмица.[2]

На 29 јануари 2020 година, Соболев се приклучи на Спартак Москва на позајмица до крајот на сезоната 2019-2020, со тоа што Спартак имаше можност да ги откупи неговите права на крајот од позајмицата.[3]

На 18 мај 2020 година, Спартак Москва објави дека ја искористиле опцијата за купување на Соболев од Крилија Советов .[4]

Интернационално[уреди | уреди извор]

На 6 октомври 2019 година тој бил повикан за фудбалската репрезентација на Русија за прв пат на квалификациските натпревари на УЕФА за Евро 2020 против Шкотска и Кипар, заменувајќи го повредениот Федор Смолов .[5]

Тој дебитираше на 8 октомври 2020 година на пријателскиот натпревар против Шведска и постигна гол за дополнително време во пораз од 1: 2 на домашниот терен.[6]

Почести[уреди | уреди извор]

Поединечно

  • Играч на месецот на руската Премиер лига : јули 2019 година [7]

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

Број Датум Место на одржување Противник Резултат Тип на натпревар
1 8 октомври 2020 година Веб Арена, Москва, Русија  Шведска</img> Шведска 1–2 Пријателски

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Ufa-Tom game report“ (руски). Russian Premier League. 5 December 2016.
  2. „АЛЕКСАНДР СОБОЛЕВ ПЕРЕШЕЛ В "ЕНИСЕЙ" [Aleksandr Sobolev moved to Yenisey] (руски). FC Yenisey Krasnoyarsk. 2 February 2019.[мртва врска]
  3. „Александр Соболев переходит в "Спартак" (руски). PFC Krylia Sovetov Samara. 29 January 2020.
  4. „Соболев подписал со «Спартаком» долгосрочный контракт“. spartak.com/ (руски). FC Spartak Moscow. 18 May 2020. Посетено на 18 May 2020.
  5. „Соболев вместо Смолова“ [Sobolev instead of Smolov]. RFU (руски). Russian Football Union. 6 October 2019.
  6. „Russia v Sweden game report“ (руски). Russian Football Union. 8 October 2020.
  7. https://m.sport.business-gazeta.ru/news/242854/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]