Александар Пешиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Пешиќ (21 мај 1992) е српски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за Фатих Караѓумрук.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Пешиќ го направил своето деби за сениорката со Раднички Ниш на 24 мај 2008 година, само три дена по неговиот 16-ти роденден. Тој влегол како замена во доцното второ полувреме во ремито без голови со ЧСК Челарево на домашен терен, со што го соборил рекордот на Дејан Петковиќ и станал најмладиот играч во историјата на клубот.[1] Сепак, клубот претрпел испаѓање од српската прва лига на крајот на сезоната по поразот од Инџија во плеј-офот.

Во јули 2008 година, Пешиќ се преселил во странство во Грција и потпишал за ОФИ Крит на тригодишен договор.[2][3] Тој имал еден настап во Суперлигата на Грција 2008-09, уште на 16-годишна возраст, бидејќи клубот претрпел испаѓање од првата лига. На почетокот на 2011 година, Пешиќ му се приклучил на актуелниот молдавски шампион Шериф Тираспол. Тој им помогнал да ги освојат шампионските титули во 2012 и 2013 година. На 15 август 2013 година, Пешиќ го напуштил клубот по заеднички договор.[4]

На 30 август 2013 година, Пешиќ се вратил во својата татковина и се приклучил на Јагодина.[5] Тој постигнал гол на своето деби за клубот на 14 септември 2013 година, со што на својот тим му донел победа од 2-0 на домашната лига над Спартак Суботица.[6] На 4 декември 2013 година, Пешиќ постигнал хет-трик во победата со 4–1 во четвртфиналето на Купот на Србија над Долни Срем. Тој бил најдобар стрелец на клубот со 13 гола во Српската Суперлига 2013–14, именуван во најдобрите единаесет на натпреварувањето.[7]

На 26 јуни 2015 година, Пешиќ официјално потпишал петгодишен договор со францускиот клуб Тулуз.[8] Тој постигнал шест гола во Лига 1 за време на неговата дебитантска сезона, но само два во следната. На 1 септември 2016 година, било објавено дека Пешиќ бил префрлен во италијанскиот клуб Аталанта на една сезона позајмица.[9]

На 4 јули 2017 година, Пешиќ потпишал тригодишен договор со Црвена Звезда од Белград.[10] Тој станал најдобар стрелец на српската Суперлига 2017-18 со 25 гола.

Азија[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година, Пешиќ потпишал тригодишен договор со клубот од Саудиска Арабија Ал-Итихад.[11]

На 8 февруари 2019 година, Пешиќ бил позајмен на ФК Сеул со договор од една и пол година.[12]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Пешиќ ја претставувал Србија до 19 години на Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА 2011 година, каде што тимот бил елиминиран во полуфиналето против Чешка . Тој исто така бил член на репрезентацијата на Србија до 21 година на Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 2015 година, а тие завршиле на дното во својата група.

На 15 ноември 2016 година, Пешиќ го направил своето целосно меѓународно деби за сениорскиот тим, играјќи во второто полувреме во пријателскиот пораз од 2-0 против Украина.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Шериф Тираспол
 • Национална дивизија на Молдавија (2): 2011–12, 2012–13
 • Суперкуп на Молдавија : 2013 година
Црвена звезда Белград

Индивидуални признанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Pešić za "Novosti": Može se daleko i bez "večitih" (српски). novosti.rs. 4 January 2017. Посетено на 29 March 2017.
 2. „Εχασε ο ΟΦΗ, έφτασε ο Πέσιτς“ (грчки). contra.gr. 16 July 2008. Посетено на 29 March 2017.
 3. „Βατσινάς: "Ολα είναι ψέματα για Πέσιτς" (грчки). contra.gr. 18 July 2008. Посетено на 29 March 2017.
 4. „Aleksandar Pesic leaves Sheriff“. fc-sheriff.com. 15 August 2013. Посетено на 29 March 2017.
 5. „Jagodina pojačala napad“ (српски). srbijasport.net. 30 August 2013. Посетено на 29 March 2017.
 6. „Pešićev debi iz snova“ (српски). novosti.rs. 19 September 2013. Посетено на 29 March 2017.
 7. "Večiti" i Voša imaju po tri igrača u idealnom timu lige, Jagodini fer-plej nagrada“ (српски). blic.rs. 30 May 2014. Посетено на 29 March 2017.
 8. „Officiel : Aleksandar Pesic, nouveau Violet !“ (француски). tfc.info. 26 June 2015. Посетено на 29 March 2017.
 9. „Aleksandar Pesic prêté à l'Atalanta Bergame“ (француски). tfc.info. 1 September 2016. Посетено на 29 March 2017.
 10. „Pešić prvi put sa crveno-belim obeležijima: Biću brzo spreman, možda i za A reprezentaciju“. mozzartsport.com (српски). 4 July 2017. Посетено на 4 July 2017.
 11. Kevin Affleck (15 July 2018). „Saudi Arabia giants Al-Ittihad make two international signings“. Arab News (англиски). Посетено на 8 February 2019.
 12. „FC Seoul sign Serbian striker Pesic“ (англиски). Yonhap News Agency. 8 February 2019. Посетено на 8 February 2019.
 13. „Zvezdin BINGO: Pešić od džokera sa klupe do igrača sezone u Superligi!“ (српски). www.mozzartsport.com. 14 May 2018. Посетено на 14 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]