Александар Мењков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Мењков
Aleksandr Menkov (2) Moscow 2013.jpg
Александар Мењков 2013 година
Лични податоци
Полно имеАлександар Александрович Мењков
Националнострусин
Роден(а)7 декември 1990 година
Минусинск СССР денес Русија
Висина1,78 м
Спорт
СпортСкок во далечина
КлубЦСКА Москва
Успеси и титули
Лични рекорди8,56 м(2013) во сала-8,13(2013)

Александар Александрович Мењков ( руски: Александр Александрович Меньков, Минусинск, 7 декември 1990 година) е руски спортист, специјализиран за скок во далечина.

Спортска биографија[уреди | уреди извор]

Во јуни 2009 година, тој поставил нов личен рекорд со скок од 8,16 м во Кемерово. Тој освоил златен медал на Европското првенство за јуниори во Нови Сад истата година, но не успеал да се пласира во финалето на Светското првенство истата година. На отворањето на сезоната 2011 година, тој го подобрил својот личен рекорд за 1 см на Сибирскпото регионално првенство.[1]

Резултатот од својата кариера го постигна на Светските првенства во 2013 година на домашен терен во Москва, каде стана светски шампион со резултат 8,56 м (нов национален рекорд ). Тој бил шести на претходното првенство во Тегу, а истото место го зазеде и на СП 2015 година во Пекинг.

Значајни резултати[уреди | уреди извор]

датум Натпревар Место Пласман Резултат Детали
2009 година Европско екипно првенство во атлетика 2009 - Супер лига Португалија Леирија 6 7,78 м
Европско јуниорско првенство Србија Нови Сад 1 7,98 м
2011 година Европско екипно првенство во атлетика 2011 - Супер лига Шведска Стокхолм 1 8,20 м [1]
Европско првенство до 23 години Чешка Острава 1 8,08 м
Светско првенство Јужна Кореја Даегу 6 8,19 м [2]
2012 година Светско првенство Русија Истанбул 3 8,22 м [3]
Олимпијски игри Обединето Кралство Лондон 11 7,78 м []
Дијамантска лига 1 детали
2013 година Европско првенство во сала Шведска Гетеборг 1 8,31 м [4]
Европско екипно првенство во атлетика 2013 - Супер лига Обединето Кралство Гејтсхед 1 8,36 м [5]
Универзијада РусијаКазањ 2 8,42 м [6]
Светско првенство Русија Москва 1 8,56 м
Дијамантска лига 1 детали
2014 година Светско првенство Полска</> Сопот 5 8,08 м [7]
2015 година Европско екипно првенство во атлетика 2015 - Супер лига Русија Чебоксари 1 8,26 м [8]
Светско првенство Кина Пекинг 6 8,02 м [9]
Дијамантска лига 4 детали

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Скок во далечина Резултат Место Датум
отворено 8,56 Москва 16 август 2013 година
сала 8,31 Гетеборг 3 март 2013 година

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „World leads for Menkov and Syreva in Omsk“. EAA. 25. 1. 2011. Посетено на 25. 1. 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]