Александар Мерсет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Мерсет
Александар Мерсет
Роден(а)1770
Женева
Починал(а)октомври 19, 1822(1822-10-19)
НационалностБританско
Занимањефизичар, хемичар
Познат(а) поПочесен член на Кралското друштво

Александар Мерсет (1770-1822 година) — швајцарски хемичар и доктор.

Мерсет ги извршил некои од првите хемиски проучувања на морската вода. Тој е најпознат по своето откритие од 1819 година дека сите главни јони во морската вода (како натриумот, хлорот и магнезиумот) се наоѓаат во точно одредени постојани пропорции во сите океани во светот. Неменливиот соодност меѓу јоните се одразува без оглед на различната соленост и е познат е и денес како принцип на константни пропорции.